Jak powinna wyglądać prawidłowo zbilansowana dieta dla niedożywionej osoby starszej?

Witam, Proszę o informację co powinno byc w diecie dziadka(lat 73) podobno jest niedożywiony i trzeba dostarczyć więcej białka. Dziadek bierze różne leki ma obciążoną wątrobę. Co w takim przypadku?

Mgr Klaudia Wita Dietetyka

Najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z dietetykiem, który po przeanalizowaniu wyników badań oraz dokonaniu oceny stanu odżywienia dziadka zaleci odpowiedni sposób odżywiania. Dietę trzeba dostosować do wielu czynników, m.in. do przyjmowanych leków, stanu odżywienia dziadka oraz jego preferencji smakowych i możliwości spożywania posiłków.
Generalnie dieta powinna być łatwostrawna, powinno się ograniczyć potrawy smażone, tłuste. Dobrym źródłem białka będzie chude mięso i ryby, chudy nabiał (np. twarożki, jogurty), jajka. Potrawy muszą być smaczne i dostosowane do preferencji smakowych dziadka, tak aby pobudzały apetyt. Można dodawać do potraw żółtko lub mleko w proszku. Można też rozważyć podawanie preparatów odżywczych typu Nutridrink, jednak o tym powinien zdecydować lekarz lub dietetyk.