Jak pozbyć się chorobliwej zazdrości o przeszłość seksualną żony?

Jestem w małżeństwie od 12 lat a obecną żonę znam od 19 (mam 37 lat). W ostatnim czasie wrócił do mojej głowy chorobliwy temat zazdrości o przeszłość seksualną mojej żony. Wiem że ona mnie kocha, przez całe wspólne życie dawała mi świadectwo swojej miłości, mamy dwoje dzieci i oboje kochamy je najmocniej na świecie. Mimo to zadręczam się wyobrażając sobie jej relacje z byłymi partnerami, to jest silniejsze ode mnie. Mam pretensje że ja byłem "czysty" a ona nie.

Witam Pana,
Bardzo dobrze, że szuka Pan pomocy dla swojej zazdrości i próbuje Pan popracować nas sobą. To bardzo cenne i pokazuje, że ma Pan świadomość, że zazdrość jest chorobliwa, a związek małżeński jest bardzo udany i szczęśliwy.
Warto byłoby zadać sobie kilka pytań:
Jakie dla Pana znaczenie ma "czystość" przedmałżeńska? Czy żona podczas małżeństwa zdradzała Pana? Czy może Pan cofnąć czas i sprawić, by było inaczej? Jaki ma Pan obecnie wpływ na przeszłość seksualną żony? Czy czuje się Pan lepszy/gorszy od żony w związku z jej doświadczeniami seksualnymi sprzed małżeństwa?
By chorobliwa zazdrość nie zniszczyła Panu bardzo udanego i szczęśliwego małżeństwa, warto byłoby udać się do psychologa i porozmawiać na ten temat. Zrobić pierwszy krok ku poprawie relacji.
Pozdrawiam serdecznie!

Dzień Dobry Panu,

Proponowałabym Panu podjęcie indywidualnej pracy terapeutycznej z psychologiem.

Życzę Panu wszystkiego najlepszego,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam serdecznie,

Temat, który Pan poruszył jest trudny. Zastanawia się Pan nad przeszłością seksualną swojej żony tym bardziej, że Pan funkcjonował inaczej zanim ją Pan poznał. Każdy człowiek jest inny, indywidualny. Żyjemy inaczej, doświadczamy odmiennych stanów itp. Z tego co Pan opisał, warto by udał się Pan na psychoterapię. Myśli są na tyle uciążliwe, że wyraźnie utrudniają Panu funkcjonowanie, dlatego warto popracować nad tym, co się obecnie dzieje.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA

Witam, zazdrość wpływa na Pana relacje. Tworzy Pan szczęśliwą, kochającą się rodzinę i mimo tego nie potrafi Pan zapomnieć o przeszłości. Proszę skorzystać z rozmowy z psychologiem, psychoterapii i zastanowić się z jakiej przyczyny pojawia się w Pana głowie temat zazdrości, jak zapomnieć o przeszłości aby móc cieszyć się rodziną i udanym związkiem.
Pozdrawiam serdecznie

Witam,

Zazdrość w związku nie zawsze jest zjawiskiem niszczącym związek, w tym przypadku, gdy żonie nie można zarzucić (wg opisu) wzbudzania racjonalnych przesłanek do zazdrości, radziłabym podjęcie terapii indywidualnej.
W przypadku gdy sytuacja utrzymuje się długo i znacząco wpłynęła już na obniżenie jakości Państwa relacji małżeńskiej, sugerowałabym terapię dla małżeństw, gdzie oboje Państwo będziecie mogli wspierać proces zdrowienia jako związku.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek