Jak pozbyć się nadmiaru wody w organizmie?

Mam 50 lat, od 7 miesięcy nie pojawiła się miesiączka. Mam problem z nadmiarem wody w organizmie, nie przyjmuję żadnych leków. Jest to dla mnie ogromny dyskomfort. Czy można tę dolegliwość jakoś wyeliminować?

50 LAT ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nadmierne zatrzymywanie wody nie jest typową dolegliwością okresu klimakterium. Może Pani mieć problem natury hormonalnej, np. niedoczynność tarczycy bądź nadczynność kory nadnerczy. Obrzęki są też objawem niewydolności serca - pojawiają się wtedy zazwyczaj pod koniec dnia, typowo wokół kostek.

Powinna Pani udać się ze swoim problemem do lekarza rodzinnego, który zbierze dokładny wywiad, zbada Panią fizykalnie i zleci odpowiednie badania dodatkowe. Tymczasem niezależnie od przyczyny obrzęków może Pani ograniczyć spożycie soli kuchennej. Najlepiej nie dodawać jej do żadnych potraw, ilość soli zawarta w gotowych produktach (np. chlebie) jest zupełnie wystarczająca do zaspokojenia naszych potrzeb, a nadmiar przyczynia się do zwiększonego zatrzymywania płynów w organizmie.

Pozdrawiam serdecznie!