Jak pozbyć się nieśmiałości w kontaktach z innymi?

Witam, jak pozbyć się nieśmiałości, od ponad 10 lat jestem nieśmiały, chyba dlatego, że matka trzymała mnie w domu, zawsze traktowała mnie jak dziecko, zawsze bała się, że coś mi się stanie, nie potrafię rozmawiać normalnie z ludźmi, mówię cicho - jakaś bariera, łamie mi się język, nie wiem co mam powiedzieć z nerwów, nie potrafię rozmawiać na luzie tylko ciągle zastanawiam się co powiedzieć, oraz wydaje mi się, że mój głos gdy rozmawiam z innymi brzmi jakoś dziwnie, inaczej niż gdy sam do sieb

Dzień dobry, praca z nieśmiałością jest jak najbardziej możliwa jednak wymaga czasu. Trudno określić jakie są przyczyny pana nieśmiałości. Pomocne mogą się okazać warsztaty rozwojowe, udział w grupie terapeutycznej która spotyka się w dłuższym okresie czasu - może pan omawiać swoje lęki oraz oswajać się i przyglądać sobie w kontakcie z innymi. Może pan również skorzystać z konsultacji u psychologa i razem z nim ustalić jaka forma pracy będzie dla pana najlepsza. Pozdrawiam.