Jak pozbyć się tego pieczenia i swędzenia oczu?

Witam. Od kilku miesięcy odczuwam pieczenie i swędzenie oczu. Mam wrażenie, jakbym w ogóle nie miała łez. Oczy są przesuszone zwłaszcza lewe, co jakiś czas jest też ono bardzo przekrwione i bardzo nieestetycznie to wygląda. Oczy często mnie też bolą. Staram się dostarczać oczom krople nawilżające, ale nie odczuwam ulgi. Bardzo proszę o poradę, gdyż coraz bardziej mi to dokucza :)

Dzień dobry,

opisany problem zdrowotny powinien zostać z konsultowany na stacjonarnej wizycie u okulisty, który oceni stan z czym ma się do czynienia. Opisane objawy mogą być wywołane przez wiele różnych czynników. Odczuwany przez Panią dyskomfort może mieć związek z reakcją alergiczną lub być wynikiem poważnego stanu zapalnego.

Do czasu wizyty u lekarza okulisty proszę spróbować prosty sposób zastosować wilgotne torebki po herbacie, umieść chłodne, wilgotne torebki z herbatą na zamkniętych powiekach na 2-5 minut.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu. W przypadku opisanych dolegliwości powinna Pani skonsultować się z okulistą, który będzie mógł ustalić przyczynę problemu podczas szczegółowego badania i dobrać najlepsze metody leczenia.

Takie objawy mogą wskazywać na wiele różnych schorzeń. Czasami jest to tzw. zespół suchego oka, który charakteryzuje się właśnie m.in. pieczeniem oczu. Pacjent może mieć również problemy z ostrym widzeniem. Takie dolegliwości mogą pojawić się w wyniku np. długotrwałej pracy przy komputerze. Jeżeli na co dzień wiele czasu poświęca Pani na korzystanie z tego urządzenia, warto na pewien okres to ograniczyć, aby sprawdzić, czy będzie jakaś poprawa. W takim przypadku lekarz przepisuje też specjalne preparaty nawilżające oczy.

Proszę jednak nie zapominać, że takie objawy mogą wskazywać też na wiele innych schorzeń, np. o podłożu alergicznym, na skutek stosowania niektórych kosmetyków do makijażu. Wówczas dobrym pomysłem będzie jeszcze dodatkowa konsultacja z alergologiem. Zdarza się, że takie dolegliwości towarzyszą także innym chorobom ogólnoustrojowym.

Więcej informacji na temat pieczenia i swędzenia oczu przeczyta Pani w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/sprawdz-co-moze-oznaczac-swedzenie-oczu

Zachęcamy też do przeczytania odpowiedzi ekspertów naszego serwisu na pytania o zbliżonej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-znaczyc-to-pieczenie-oczu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-leczyc-zaczerwienienie-wokol-oczu-swedzenie-i-pieczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.