Jak pozbyć się tego problemu ze swędzeniem skóry?

Witam Mam problem ze swędzeniem skóry który praktycznie zawsze objawia się na dworze podczas chodzenia a o bieganiu już nie wspomnie nawet. Przeważnie jest tak ze swędzą mnie uda biodra i w pasie tam gdzie najbardziej obciskają mnie ubrania ale czasem jest gorzej to wtedy zaczyna się przy staniku albo stopy a, najdziwniejsze jest to ze jak już nie wytrzymuje bo naprawdę mnie swędzi i się zatrzymam na trochę to przestaje mnie swędzieć ale jak się ruszę to znowu zaczyna dodam ze długo trenowałam sporty w pomieszczeniu i raz na rok wtedy się zdarzyło żeby cos mnie swędzialo ale jak wyjde na dwór to jest jakas masakra czasem chce mi się płakać bo zamiast isc gdziekolwiek 15 minut to ide prawie godzine bo muszę robić przerwy a jak się podrapie to robią mi się czerwone jakby siniaczki Takie jakby kropeczki Z góry dziękuje za odpowiedz
KOBIETA, 20 LAT 7 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

taką dolegliwość najlepiej byłoby skonsultować najpierw z lekarzem medycyny rodzinnej albo internistą. Po wykonaniu i analizie podstawowych badań, będzie mógł zdecydować, czy konieczna jest w tym przypadku wizyta u specjalisty.

Na początek należałoby przebadać się pod kątem chorób dermatologicznych i alergologicznych. Jeżeli lekarz wykluczy schorzenia na tym tle, należy rozszerzyć diagnostykę. Z pytania wynika, że swędzenie skóry objawia się przede wszystkim podczas chodzenia i biegania. Warto więc było sprawdzić, czy ten stan nie wynika z problemów z układem krążenia. Być może konieczna będzie konsultacja z flebologiem lub chirurgiem naczyniowym. Pomocne w diagnostyce może być wykonanie badania usg Doppler kończyn dolnych. Nie trzeba się go obawiać - jest ono bowiem bezbolesne i nieinwazyjne. Pozwala natomiast na dokładne obejrzenie stanu tętnic i żył oraz szybkie wykrycie wszelkich nieprawidłowości.

Swędzenie ciała może towarzyszyć również innych schorzeniom, np. wątroby. Dlatego proszę nie odkładać wizyty u lekarza w czasie, aby ustalić przyczynę problemu i wdrożyć właściwe leczenie.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z artykułem opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl, który zawiera więcej informacji na ten temat: https://portal.abczdrowie.pl/swedzenie-nog-najczestsze-przyczyny

Warto również sprawdzić odpowiedzi ekspertów portalu abcZdrowie.pl na pytania z podobnego obszaru tematycznego:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-swedzenie-nog-ma-zwiazek-z-powstawaniem-zylakow

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-czeste-swedzenie-nog-i-siniaki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.