Jak prawidłowo obliczyć wiek ciąży?
Na USG wynik wyszedł 17,2 mm, widać zarodek, wiek ciąży określono na 5 tyg. i 6 dni, czy jest to realny wiek ciąży, czy moja ciąża jest młodsza?
USG zrobiłam 16 lipca, w okolicach 7/8 czerwca miałam krwawienie, był to czas, w którym zbliżał się mój okres, jednak spodziewałam się go później, krwawienia były słabe, przestało po jednym dniu. Potem jeszcze miałam małe plamienie i się wszystko zastopowało, „normalną” miesiączkę miałam w maju, w okolicach 12 maja.
Cykl mój trwa około 30 dni, krwawienia nie mniej niż 5, zwykle bardzo bolesne, czego nie odczułam w czerwcu. Test robiłam za granicą, jednak u polskiego lekarza, lekarz dodał parę dni do wyniku (około 5 dni) USG, aby ustalić termin porodu, ponieważ liczył cykl na podstawie ostatniego krwawienia, czekam z niecierpliwością na odpowiedź.
Serdecznie dziękuję
ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska
83 poziom zaufania
Witam!
Wiek ciąży najdokładniej określić można właśnie na podstawie USG na wczesnym etapie. Dokładność takiego szacowania wynosi 2-3 dni, przy ciąży poczętej w sposób naturalny. Wynika z tego, że do zapłodnienia i owulacji doszło około 19 czerwca.
Tak więc albo doszło do przesunięcia w czasie owulacji po miesiączce 12 maja, albo krwawienie zaobserwowane przez Panią 8-9 czerwca było początkiem nowego cyklu, w którym poczęła się ciąża.
Lekarz zmienił datę porodu o pięć dni w stosunku do 8 czerwca, ponieważ zwykle zakłada się, że owulacja następuje w 14 dni po pierwszym dniu krwawienia; u Pani było to ok. 9-10 dni, stąd zmiana terminu porodu.
Pozdrawiam serdecznie!