Jak prowadzić dietę 1000 kcal?

Witam, czy podczas diety 1000 kcal, czasami w weekendy zjem jeszcze raz tyle, czyli ok. 2000 kcal (takie jest moje zapotrzebowanie), to jakie będą tego skutki? Czy bardzo negatywnie to wpływa na dietę? Jeszcze jedno pytanie dotyczące posiłków, czy muszę jeść koniecznie 5 co 2-3 godziny, czy jeśli w tym np. po godzinie zjem marchewkę, inne warzywo, owoc lub przekąskę do 100-150 kcal, ale łącznie z wszystkimi posiłkami 1000 kcal, to jakie będą tego skutki? Pozdrawiam
ponad rok temu

Witam serdecznie,

Jeśli nasz organizm jest na diecie, czyli ma ograniczoną podaż energii do około połowy swojego zapotrzebowania, odczuwa to jako stan nienormalny i zużywa swoje zapasy do tego, by móc sprawnie funkcjonować.

Na skutek ograniczonej podaży pożywnienia zmniejsza swój metabolizm tak, aby nie zużywać energii "na próżno". Jeśli w okresie stosowania diety nagle zwiększy się kaloryczność dziennej racji pokarmowej dwukrotnie, nasz organizm szybko wykorzysta tę sytuację i nadmiar energii przeznaczy na zmagazynowanie jej w postaci zapasów tkanki tłuszczowej.

Jest to naturalny mechanizm służący ochronie przed głodem.

Skutkuje to tym, że każdy utracony w ciągu tygodnia kilogram zostanie nadrobiony podczas weekendu. Takie wahania masy ciała nie są dobre i najczęściej skutkują wyczerpaniem, zniechęceniem i zaparciami.

Pozdrawiam i polecam trzymania się diety