Jak przebiega leczenie osoby po próbie samobójczej?

Witam chciałam o coś spytać. Pewna osoba z mojego otoczenia wylądowała w szpitalu po próbie samobójczej (zazyla leki) i tu moje pytanie, jak wygląda postępowanie /leczenie takiej osoby jeśli jest już nieprzytomna? Płukanie żołądka, węgiel aktywny?? Co jeśli lek już się wchlonal? Jakie mogą być możliwe komplikacje/konsekwencje bo np ludzie pisali ze budzili się pod respiratorem i uczyli chodzić na nowo. I czy zawsze taka osobę transportuje się potem do szpitala psychiatrycznego???

Lek. Paweł Szadkowski

Leczenie zależy od leku, jaki przyjęła taka osoba. Niektóre leki mają antagonistów, czyli inne substancje, które możemy podać, aby odwrócić działanie przyjętego leku. Oczywiście w wielu przypadkach wykonuje się też płukanie żołądka. Komplikacje zależą od rodzaju przyjętego leku, od ilości, od połączenia, np. z alkoholem, więc nie jestem w stanie powiedzieć Pani, jak dokładnie to może wyglądać. Zawsze potem osoba jest konsultowana i zazwyczaj leczona w szpitalu psychiatrycznym, gdyż zagraża swojemu życiu i zdrowiu.