Jak przebiega rozmowa z psychologiem?

Witam, Postanowiłam udać się na wizytę do psychologa. Jednak moje problemy wydają mi się być tak złożone, że nie jestem pewna dokładnie z czym chcę się do niego udać. Nie jestem też pewna czy istnieją konkretne specjalizacje psychologiczne a jeśli tak to czy muszę skupić się na jednej kwestii o której chcę rozmawiać i dopiero wtedy udać się do psychologa? Czy istnieje możliwość rozmowy z psychologiem ogólnie? Dziękuję za odpowiedź.

Witam,

Perspektywa pierwszej wizyty u psychologa często budzi wiele fantazji. Wystarczy, że przyjdzie Pani i spróbuje w ogólny sposób opisać to z czym ma Pani trudność.Dużo zależy od celu Pani wizyty. Czy szuka Pani terapii, porady. Pierwsza konsultacja nie jest niczym zobowiązującym, dla żadnej ze stron.
Jeśli dana osoba nie będzie mogła pomóc, bo np. nie zajmuje się leczeniem uzależnień etc to powinna przekierować Panią dalej.

Dzień dobry.

Rozmowę z psychologiem można porównać do rozmowy z lekarzem, u którego zwykle podajemy informacje, co nam dolega i na co się uskarżamy. Rolą lekarza jest zinterpretowanie naszego mniej lub bardziej ogólnego opisu i przede wszystkim zadanie dodatkowych pytań.
Mówiąc inaczej - nie ma potrzeby, by jakoś specjalnie przygotowywać się do rozmowy z psychologiem.

Pozdrawiam.