Jak przekonać 3-letnie dziecko do spania w przedszkolu?

Witam.Jestem mamą 3-letniej Oliwki.Córka od września chodzi do przedszkola.Zaklimatyzowała się w nim bardzo szybko.Problem jest z l eźakowaniem.Od początku nie bardzo chciała spać.Ale po jakimś czasie zaczęła.Ale teraz znowu to samo.Oliwka jak nie śpi w przedszkolu w domu jest strasznie m arudna byle co ją złości.Krzyczy,piszczy.Przed pójściem do przedszkola w domu zawsze spała.W weekendy teź śpi.Nie wiem w jaki sposób przekonać córkę do spania

Dzień dobry. Być może pobyt w przedszkolu jest dla Pani córki zbyt atrakcyjny żeby przesypiać ten czas.Mała może również nie spać z napięcia będącego konsekwencją zmiany. Część dzieci chętnie chodzi do przedszkola, co wcale nie oznacza, iż jest to dla nich takie proste. Córka dopiero od miesiąca jest przedszkolakiem warto dać jej czas. Zdaję sobie sprawę z tego, że zachowanie córki po powrocie do domu może być frustrujące dla Pani ale jest to jej sposób na poradzenie sobie z nową sytuacją. Córkę warto zachęcać do leżakowania ale jeśli stanowczo odmawia nie przekonywałabym jej na siłę. Taki już los rodzica, trzeba duuuużo cierpliwości i zrozumienia. Pozdrawiam serdecznie.

Proszę porozmawiać z wychowawcą w przedszkolu. Warto zapytać czy coś się zmieniło w "leżakowaniu" (może leży koło kogoś innego, w innej sali, inny jest rytuał spania) czy on tez zauważył, że zachowanie Oliwki uległo zmianie. Być może wspólnie dojdziecie do jakiś rozwiązań.
Dla trzylatka, który rozpoczyna edukację przedszkolną, zwłaszcza w trybie ośmio/dziewięciogodzinnym, jest to ogromny wysiłek - emocjonalny, fizyczny i poznawczy. nie ma co się dziwić, że przeżywa, odreagowuje, bywa nieznośny. Świat stanął do góry nogami i trzeba to jakoś udźwignąć, co nie zawsze dla maluszka bywa proste, a dla rodzica jest nieraz trudne do wytrzymania. Powodzenia, cierpliwości i spokoju życzę.

Pani córeczka potrzebuje jakiegoś magicznego przedmiotu, który jej będzie przypominał, że jest bezpieczna i kiedy się obudzi on nadal będzie z nią. Może to być pieluszka, maskotka itp.
Psychoterapeutka Małgorzata Nikonowicz

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Trudno to zrobić tak na zawołanie i o określonej godzinie. W zasadzie nawyk sypiania i cały anturaż w przedszkolu powinien pomóc. To, że inne dzieci zasypiają oraz cisza i spokój. Może panie przedszkolanki powinny poświecić jej odrobinę indywidualnego czasu i utulić. Wiele zależy od podejścia przedszkolanek. Nie może ta drzemka kojarzyć się z czymś nieprzyjemnym czy karą. Może to być sytuacja chwilowa, która lada moment powróci do normy.
Pozdrawiam AM