Jak przestać o nim myśleć?

Nie miałam nigdy chłopaka, a mam 16 lat. Po tym, jak jeden mnie odrzucił, bardzo cierpiałam. Cały ten "stan" trwa już z rok, chcę o nim zapomnieć i poszukać sobie innego chłopaka. Jednak jest jeden problem. Jak zaczynają pojawiać się inni, to ja nie jestem już tak nimi zainteresowana jak tamtym. Boję się, że nie spodoba mi się żaden, tak jak tamten podobał. A z tamtym nic już nigdy nie wyjdzie... Co mam robić? Jak się przełamać do innych chłopaków? Jak się znowu szczęśliwie zakochać tak mocno, jak wtedy? Proszę o pomoc.

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,
z odrzuceniem trudno sobie poradzić, dlatego Twoje cierpienie trwa już tak długo. Piszesz, że nie możesz zapomnieć o tym chłopaku. Może wynikać to z tego, że nie poznałaś go zbyt dobrze. Nie znasz jego wad, zachowań, które mogłyby Ci nie odpowiadać. Idealizujesz go i skupiasz się tylko na tym, co Ci się w nim podobało. Podejrzewam, że porównujesz innych chłopków z nim. Jeśli stworzyłaś idealny obraz partnera, trudno będzie Ci zaakceptować mankamenty innych.
Poznając nowego chłopaka, nie przekreślaj go od razu, mówiąc, że nie podoba Ci się tak bardzo jak tamten. Czasem warto poznać kogoś bliżej, nie zawsze zakochujemy się od razu, niejednokrotnie trzeba poczekać, aż pojawi się uczucie. Powinnaś dać sobie więcej czasu, spróbuj zająć się sobą, spotykaj się z przyjaciółmi, rozwijaj zainteresowania. Zaangażuj się w coś, co sprawia Ci przyjemność, dzięki temu łatwiej będzie Ci zapomnieć, i stworzysz przestrzeń na nowy związek.
Pozdrawiam serdecznie