Jak przestać rozpamiętywać przeszłość?

Mam 19 lat i jestem dziewczyną. Nie wiem czy juz takie pytanie się pojawiło, ale potrzebuję odpowiedzi i pomocy... Kiedy poszlam do liceum bylam bardzo nieszczesliwa i zalamana bo w gimnazjum zakochalam sie w pewnym chlopaku ktory podobal mi sie przez 2 nazjumlata gim i potem przez cale liceum. Caly czas nie mogę o nim zapomniec. W 1kl lo zajelam sie szalenczo nauka wiec o nim tak nie myslalam i nie mialam tych napadow placzu i tego okropnego bolu ,ktory rozsadzal mnie od wsrodka. ale od 2 kl zalamalam sie. To sie wciaz nasila. Ogarnia mnie smutek malo co cieszy czuje bol ktory mnie dusi. ostatnio cięłam się wielokrotnie, teraz juz nie ale sobie to wyobrażam. myślę wciąż o samobójstwie i czuję się niekochana i nielubiana. Nie mam przyjaciół ani chłopaka. mialam 2 próby samobójcze. szukam pomocy, czuje sie wykonczona zmeczona zrezygnowana. wciaz czuje wokol siebie samotnosc. nienawidze jej ale ona jest codziennie. opuscilam sie w nauce, ledwie zdalam mature, a bylam wzorowa, w domu mam problemy moi rodzice nic nie rozumieja, cierpie i mam mnóstwo problemow i wciaz uciekam w przeszlosc. mysle i mysle mam dosc. nic mi sie nie chce. nic nie robie calymi dniami. kiwam sie na krzesle.. prosze o pomoc co mi jest??

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie,

Pani problem wymaga leczenia, nie jest z nim Pani sama, proszę tylko poszukać pomocy u specjalisty. Powinna się Pani jak najszybciej zgłosić do lekarza psychiatry, który ustali odpowiednie leczenie. Sama farmakoterapia nie rozwiąże problemu, potrzebuje Pani stałego kontaktu z psychoterapeutą, który pomoże Pani wyjść z depresji i odkryć jej przyczyny. Proszę być dobrej myśli... Jest Pani młodą osobą, Pani życie może się przecież diametralnie polepszyć. Była Pani wzorową uczennicą, teraz jest gorzej, ale to załamanie da się przełamać. Przed Panią studia, nowy i ciekawy etap życia, a w nim również szansa na poznanie wartościowego i kochającego partnera. A także przyjaciół!
Trzymam kciuki! Pozdrawiam serdecznie