Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 7 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak przetrwać lot samolotem?

Lece na Wakacje do Pl w samolocie spedze 2 godziny ale panicznie sie boje . Cierpie na nerwice lekowa i mam czasami ataki paniki . Czy pomoze mi jak wezme ziolowa tabletke na uspokojenie . Boje sie ze podczas lotu wpadne w panike i ze sie udusze albo dostane zawalu . Czy persen forte pomoze mi przetrwac ten lot ?
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Czym różni się nerwica od innych zaburzeń psychicznych?

Warto pamiętać, że objawy lękowe choć są nieprzyjemne, to raczej nie zagrażają zdrowiu i życiu. Przetrwanie lęku bez "nakręcania się" (skupiania na objawach, myślenia, że zaraz coś się stanie że to coś poważnego itp) jest możliwe. Szczególnie pomocne jest wówczas budowanie poczucia bezpieczeństwa (świadomość, że to tylko lęk), skupianie uwagi na czymś innym niż objawy z ciała, a także odnoszenie się do sytuacji, w której udało się Pani przetrwać napad lęku i poczuć się lepiej.
Wsparcie farmakologiczne tez jest możliwe. Zachęcałabym jednak do zgłoszenia się do lekarza, który zleci najbardziej optymalne środki w tej sytuacji.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0
Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin
64 poziom zaufania

Dzień dobry,
Podstawowa metoda leczenia napadów paniki to terapia behawioralna lub poznawczo–behawioralna (CBT). Natomiast w wyjątkowej sytuacji jaką jest dla Pani lot samolotem, może Pani udać się do lekarza psychiatry, który może przepisać lek zmniejszający napięcie podczas lotu samolotem.
Pozdrawiam
M.Prus

0

Witam, proszę skonsultować się ze swoim lekarzem psychiatrą, jeżeli ma Pani wątpliwości w związku z wyjazdem. Czy korzysta Pani z psychoterapii? Warto skorzystać z pomocy psychologa aby nauczyć radzić sobie z lękami i trudnymi sytuacjami jak lot samolotem.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

0

Witam serdecznie,

W związku z pojawiającymi się lękami i napadami paniki, zalecałabym zgłoszenie się na psychoterapię, aby jak najwięcej przepracować do czasu wyjazdu.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA

Psycholog i psychoterapeuta w trakcie certyfikacji.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy