Jak przygotować się do badania poziomu glukozy?

Witam. Jetem na początku ciąży. Mam zrobić badania na poziom glukozy w sur. krwi - czy jest to, co pije się glukozę? Jak powinnam sama sporządzić sobie taką glukozę do picia? Ważę 55 kg, jestem w 9. tyg. ciąży.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Na początku ciąży wykonujemy tylko badanie stężenia glukozy w surowicy na czczo. Proszę więc po prostu zgłosić się na badanie rano, co najmniej 8 godzin od ostatniego posiłku. Test obciążenia glukozą, podczas którego należy wypić 50 g tego cukru, wykonujemy natomiast dopiero między 24. a 28. tygodniem ciąży.

W większości laboratoriów nie jest konieczne samodzielne przygotowywanie roztworu - otrzyma go Pani na miejscu.

Pozdrawiam!