Jak przygotować się do ciąży?

Przez ponad cztery lata stosowałam tabletki antykoncepcyjne - teraz z mężem zdecydowaliśmy się na potomstwo. Jak powinnam przygotować organizm do ciąży?

Dokończyłam ostatnie opakowanie tabletek.Chciałabym jak najlepiej przygotować się do ciąży. Czy oprócz kwasu foliowego powinnam brać jakieś inne witaminy lub cokolwiek co pomoże mi aby przygotować się do stanu ciąży?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Myślę, że powinna Pani odczekać kilka cykli, tak by Pani organizm powrócił w pełni do naturalnej równowagi hormonalnej po odstawieniu tabletek. Wskazane jest wykonanie wszelkich badań u Pani mogących wykluczyć choroby powodujące wady rozwojowe płodu (badanie krwi, moczu, wymaz na posiew z pochwy, cytomegalia, toksoplazmoza, cukrzyca, badanie na poziom hormonu tarczycy i hormonów kobiecych, cytologia, żółtaczka).

Powinna Pani też zapytać mamy, czy chorowała w dzieciństwie na odrę i różyczkę - jeśli nie to warto się zaszczepić na te choroby kilka miesięcy przed zajściem w ciążę. Dobrze jest też przygotować mieśnie do zwiększonego obciążenia jakim jest ciąża, wskazana jest aktywność fizyczna, w której biorą udział mięśnie pleców, brzucha i pośladki (pływanie, bieganie, gimnastyka, etc.) Polecam artykuł na naszym portalu:

http://parenting.pl/portal/planowanie-ciazy

Pozdrawiam serdecznie!