Jak przygotować się do wizyty u endokrynologa?

Witam, neurolog podejrzewa u mnie tężyczkę. Dostałam skierowanie do endokrynologa chce się przygotować do wizyty. Jakie badania krwi powinnam zrobić?

Lek. Paweł Szadkowski

Skoro lekarz podejrzewa tężyczkę, na pewno ma Pani jakieś badania wykonane, z tymi wynikami proszę się udać do lekarza. Przy diagnozowaniu tężyczki oznacza się stęzenie wapnia w surowicy, a w celu znalezienia przyczyny stężenie kreatyniny, fosforanów, magnezu, potasu, fosfatazy zasadowej, PTH, wit D, wydalenie wapnia z moczem. Te szczegółowe badania zaleci endokrynolog, gdyż już na podstawie Pani objawów i wywiadu będzie mógł zdecydować, co warto oznaczyć.