Jak przyjmować tabletki antykoncepcyjne po wymiotach w trzecim tygodniu stosowania antykoncepcji?

Witam! Mój problem wygląda następująco: niecały miesiąc temu zaczęłam stosować tabletki antykoncepcyjne. 4 dni temu (16 tabletka) wzięłam tabletkę o normalnej porze (20:00), ale ok. godziny później miałam wymioty. Drugą tabletkę wzięłam następnego dnia rano ok. 6.00. Tego samego dnia nie wzięłam tabletki tak jak zawsze o 20:00 tylko 2 godziny później. 2 dni później współżyłam z partnerem bez dodatkowych zabezpieczeń. Czy skuteczność tabletki została zachowana? Dodam, że od pewnego czasu dziwnie sie czuję, tzn. mam małe problemy jelitowe oraz brązową wydzielinę. Czy jest to spowodowane zażywaniem tabletek? Czy istnieje jakiekolwiek ryzyko ciąży? Czy tabletki Marvelon są uważane za dobre, jesli chodzi o antykoncepcję?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nie ma istotnych różnic w skuteczności poszczególnych rodzajów dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Pani dolegliwości mogą być związane z przyjmowanymi tabletkami. Plamienia powinny ustąpić najdalej po wybraniu 4-5 opakowań.

W przypadku pominięcia tabletki w trzecim tygodniu (a można powiedzieć że tak się stało w Pani przypadku, w wyniku wymiotów), należy albo od razu odstawić tabletki i zrobić wcześniejszą 7-dniową przerwę, albo przyjąć pominiętą tabletkę jak najszybciej i po zakończeniu opakowania rozpocząć kolejne bez 7-dniowej przerwy. By wyeliminować ryzyko ciąży związane z pominięciem tabletki, powinna Pani więc wybrać tabletki do końca opakowania i zaraz następnego dnia po 21-ej tabletce rozpocząć kolejny blister. Wiąże się to z ryzykiem przejściowego nasilenia plamień, proszę się tym nie przejmować.

Pozdrawiam serdecznie!