Jak przytyć co najmniej 10 kg? Mam 13 lat

Witam ma 13 lat. Jestem dziewczyną. Chodzę 1 gimnazjum. Jestem osobą bardzo aktywną. Codziennie jestem w szkole do 7 godzin dziennie. Jestem dziewczyną. Ważę4 kilogramy i z tego co się domyślam to mam straszną niedowagę !! Bardzo chciałabym przytyć od 7 kilogramów nawet do 20 !!W czasie około pół roku, ale jeśli można to nawet szybciej Proszę o pomoc. I szczegółowy opis jak i co mam jeść , w jakich ilościach? Nigdy się nie odchudzałam ! Miałam diet wysoko kaloryczną, żeby nabrać masy ciała, ale pomogło w średnim stopniu. Jem około 6 posiłków dziennie w porach podstawowych. Śniadanie, drugie śniadanie, obiad, przekąska w między czasie, kolacja, coś po kolacji. Jem dużo słodyczy, może nie bardzo dużo , ale bardzo je lubię. Ze słodyczy jem raczej: landrynki, cukierki, lizaki, batony . Rzadziej ciastka, czekolady itp. Proszę odpisanie również na mój e-mail: olus113@op.pl Czekam na szybką odpowiedź góry dziękuję :)

Witaj,

Twoje BMI (15,5) na siatkach centylowych mieści się w przedziale pomiędzy 3 a 10 centylem. Oznacza to, że ważysz trochę za mało jak na 13-letnią dziewczynę. Już podniesienie wagi o 5 kg spowoduje, że Twoje BMI na siatkach centylowych będzie bliskie 50 centyla - czyli będzie odpowiednie do Twojego wzrostu. Natomiast przytycie 20 kg zdecydowanie odradzam, miałabyś wtedy nadwagę.

Jeżeli chodzi o jadłospis to dobrze, że jesz 5-6 razy dziennie, natomiast źle że jesz słodycze. Najlepiej gdybyś zrezygnowała z nich w ogóle, albo znacznie je ograniczyła. Słodycze są kaloryczne, ale nie są wartościowe pod względem odżywczym.

W sytuacji, kiedy chce się przytyć, należy przestrzegać zasad zdrowego żywienia przy zwiększonej kaloryczności diety. Kaloryczność powinien ustalić lekarz / dietetyk. Proponowane normy na energię dla Twojej grupy wiekowej to ok. 2100 kcal (przy małej aktywności fizycznej, umiarkowana aktywność - 2450 kcal). Chcąc przytyć powinnaś stosować dietę wysokokaloryczną.

Więcej szczegółów nt. zdrowych nawyków żywieniowych znajdziesz w załączonych artykułach:
http://abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odzywiania
http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite#piramida

Pozdrawiam Cię serdecznie,
Agnieszka Kuczewska