Jak przytyć nie gwałtownie a skutecznie

Mam 18 lat 170 cm wzrostu i 50 kg wagi. Nie kontroluję tego co jem, nigdy niczego nie przeliczałam czy też odmawiałam sobie. Nie jadam systematycznie - średnio jadam 2-3 posiłki dziennie do syta, pomiędzy jakieś nieduże przekąski nic konkretnego. Nie jadam serów, nie pije mleka. Waga utrzymuje się  dość długo z niewielkimi różnicami nie schodzę poniżej 50 kg aczkolwiek ostatnio schudłam 2 kg w dość niedługim czasie nawet nie wiem kiedy zaczyna mnie to martwić. Co robić ?? Ps. moim mankamentem jest to iż kiedy przybieram na wadze najbardziej uwydatnia mi się brzuch, czego doprawdy nie mogę ścierpieć - czy jest sposób, aby tego w jakiś sposób uniknąć ??

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 17,3 i według siatek centylowych oznacza niedowagę.
Powinnaś zmienić swój tryb żywienia i dostarczać organizmowi ok. 5 posiłków dziennie, w regularnych odstępach czasu - co 3-4 godziny.

Należy także zastosować dietę zawierającą kaloryczne, lecz wartościowe produkty oraz być aktywnym fizycznie. To pomoże w rozbudowaniu tkanki mięśniowej.

Jadłospis powinien zawierać pełnotłuste produkty mleczne, orzechy, suszone owoce, białe pieczywo, produkty mączne (kluski, pierogi, makarony), chude mięso, tłuste morskie ryby, świeże warzywa i owoce oraz jaja. Do potraw można dodawać dodatkowe porcje orzechów, mleka w proszku. Wystrzegaj się dużych ilości słodyczy, produktów typu fast-food. Produkty te, mimo że są kaloryczne, jednak nie są wartościowe pod względem żywieniowym.

Pozdrawiam