Jak przytyć w miarę zdrowo i szybko?

Witam! Mam 14 lat i ważę ok. 42kg, mam ok. 159cm wzrostu. Chciałabym dowiedzieć się w jaki sposób powinnam prawidłowo się odżywiać. Nie ukrywam, że przeszkadza mi moja waga, wydaję mi się, że mam sporą niedowagę, nie tylko ze względu na wagę ale nawet jeśli chodzi o wygląd np. wystające kości ( np. na ramionach). Ogólnie nie mam ustalonych godzin posiłku, jem wtedy kiedy odczuwam głód i w małych ilościach. Oglądając różne strony internetowe znajduje określenia typu: "posiłki pełnowartościowe" czy "bogate w białko" itp. Nie ukrywając niewiele mi to mówi dlatego mogłabym prosić o konkrety co powinnam jeść Z góry dziękuję za pomoc i poświęcony czas.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 16,6 i znajduje się między 3 a 10 percentylem. Taki wynik rzeczywiście oznacza niedowagę. Powinnaś zastosować dietę, która spowoduje przybranie kilku kilogramów.

Powinnaś spożywać ok 5-6 posiłków dziennie. Podstawą są śniadania, które są niezbędne w każdej diecie.

Jadłospis powinien zawierać pełnotłuste produkty mleczne (czyli mleko 3,2% i jogurty, kefiry, desery mleczne, sery twarogowe tłuste, sery żółte), mięso (najlepiej drób, cielęcina, wołowina, schab), ponadto produkty zbożowe (białe pieczywo lub mieszane i przetwory zbożowe - płatki śniadaniowe). Dodatkowo wzbogać swoją dietę w produkty takie jak - orzechy, miód, potrawy mączne (kluski, pierogi, makarony itp.), warzywa takie jak awocado, kakao, ryby, jaja. Do potraw dodawaj (na zimno) oleje roślinne. Nie zapominaj o warzywach i owocach w diecie.

Wystrzegaj się natomiast spożywania produktów typu fast-food i dużej ilości słodyczy. Dietę na przytycie trzeba stosować rozsądnie, aby nie spowodować innych dolegliwości wynikających z niewłaściwego doboru produktów.

Pamiętaj także o aktywności fizycznej, która pomoże budować masę mięśniową.

Polecam przeczytanie artykułów
http://portal.abczdrowie.pl/jak-przytyc-0
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-przytycie-dla-dziecka
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-przytycie-zasady

Pozdrawiam