Jak przywrócić miesiączkę po odchudzaniu i nie przytyć?

Mam 15 lat, obecnie ważę 49 kilo , przy wzroście 172 cm. Odchudzałam się i z 56 kilo spadłam do 45 kg. Od stycznie nie mam miesiączki. Żeby ją przywrócić , zaczęłam tyć ( doszłam do obecnych 49 kg), jednak juz nie chcę więcej przytyć . Co zrobić , żeby przywrócic miesiączkę ? Czy istnieje prawdopodobieństwo, że będę bezpłodna? Zuza

Witam serdecznie,
To że utrata wagi spowodowała zatrzymanie miesiączki nie oznacza, że będziesz bezpłodna w przyszłości. Zatrzymanie miesiączki wynika z zaburzeń równowagi hormonalnej spowodowanej odchudzaniem. Niestety, Twoja waga mieści poniżej wartości prawidłowych dla wieku i wzrostu, dlatego mało prawdopodobne jest, że miesiączka powróci jeśli nie wrócisz do prawidłowej wagi.
Pozdrawiam.

Witaj,
Istnieje duże prawdopodobieństwo że utrata miesiączki spowodowana jest odchudzaniem, a obecnie niedowagą. Na początek powinnaś uzupełnić tłuszcze w diecie. Co dziennie spożywać 2 łyżki stołowe oliwy z oliwek lub olej lniany - nasączaj pieczywo (zamiast masła), dodawaj do serka białego lub do surówek. Oleje te zawierają zdrowe kwasy tłuszczowe i organizm wykorzysta je do innych celów niż zmagazynowanie tkanki tłuszczowej. Ponadto zacznij odżywiać się prawidłowo. Jedz produkty bogate w żelazo. Bardzo często anemia również jest przyczyną utraty miesiączki. Pozdrawiam,
Aneta Kościołek

Znaczny spadek masy ciałą / odchudzanie/ mógł doprowadzić do zaniku miesiączkowania spowodowanego niskim poziomem wytwarzanych hormonów płciowych. Niestety u części pacjentek mimo zwiększenia masy ciała menstruację nie powracają. U części z nich jest to proces odwracalny u części nie. Wskaznaest wizyta u ginekologa być może u endokrynologa.
Dr Jacek Tulimowski

podejrzewam ,że przy tym wzroście i tej wadze to pierwszy objaw anoreksji pierwsze wypadają jajniki .Myślę ,że masz większy problem porozmawiaj z kimś bliskim PROSZĘ po