Jak radzić sobie z bezsennością mojej trzyletniej córki?

Moja córka zawsze miała problemy ze snem. Myślałam, że z wiekiem to przejdzie, ale niestety nie przeszło. Teraz skończyła 3,5 roku i nadal w nocy kręci się, kopie i budzi kilka razy, już nawet w godzinę po śnie. Co dzień wychodzę z małą na spacery, nawet kilkugodzinne, oczywiście w zależności od pogody, wietrzę sypialnię, temperatura też jest odpowiednia dla snu dziecka itd., ale to nie pomaga. Córka chodzi spać o godz. 21 i wstaje o godzinie 8 rano. Wszystko byłoby ok, gdyby nie te częste pobudki w ciągu nocy. Jeśli chodzi o porę dzienną, to już od roku nie śpi. W ciągu dnia za to wszędzie jej pełno, w miejscu nie usiedzi. Nie rozumie zakazów, wszystko musi być po jej myśli, a jeśli nie, to rozpłacze się aż do momentu wymiotów. W sumie taki wiek, ale nie wiem, czy mam dalej na to pozwalać i jak sobie z tym radzić? Znajomi twierdzą, że zbyt bardzo jest rozpieszczona, ale to przecież tylko dziecko, z drugiej strony chciałabym dobrze wychować dziecko, aby na przyszłość nie liczyła się tylko ze swoimi potrzebami i żeby wiedziała, co jej wolno, a co nie. Proszę o jakąś podpowiedź

Lek. Marta Hat

Bezsenność jest to zmniejszona ilość bądź jakość snu powstała w wyniku: braku uczucia wyspania pomimo dostatecznej długości snu; częstego oraz przedwczesnego budzenia się, trudności w zaśnięciu.

Przewlekle trwająca bezsenność wpływa negatywnie na nastrój, zachowanie oraz wykonywanie zadań i jest przyczyną uczucia ciągłego zmęczenia; może być również przyczyną pogorszenia się jakości życia.

Jedną z głównych przyczyn bezsenności pierwotnej jest nieprawidłowa higiena snu. Do prawidłowej higieny snu należy:
- unikanie snu w ciągu dnia
- zastosowanie wysiłku fizycznego podczas dnia i odpowiedniej diety
- unikanie środków pobudzających (kofeiny, nikotyny, alkoholu) zwłaszcza w godzinach wieczornych
- wykorzystywanie łóżka jedynie do spania, a nie na przykład do oglądania telewizji czy czytania
- zachowywanie jednakowych godzin zasypiania i wstawania
- unikanie zajęć pobudzających przed snem (np. oglądania telewizji, grania w gry), a zamiast nich czytanie, bądź stosowanie technik relaksacyjnych
- niespożywanie dużych posiłków przed snem
- zapewnienie jak największego komfortu w łóżku
- zapewnienie sobie ciszy w sypialni

Likwidując bezsenność, zadbasz o lepszy komfort życia córki. Gdyby nie pomogły wymienione przeze mnie wyżej wymienione sposoby, spróbuj skontaktować się z poradnią zdrowia psychicznego.