Jak radzić sobie z taką fobią?

Panicznie boję się i brzydzę ciąży. Nie chodzi tutaj tylko o możliwość zajścia w ciążę, ale także stykania się z nią na co dzień. Mijając kobietę w ciąży odczuwam niepokój, zdarza się nawet, że opuszczam tramwaj/autobus, kiedy taka osoba do niego wchodzi. Problemem jest też fakt, że nie jest w stanie zmusić się do pójścia do ginekologa, bo boję się, że spotkam tam ciężarną, a co gorsze, będę badana ze wiadomością, że w gabinecie i na fotelu była przede mną kobieta w ciąży. Jak poradzić sobie z tą fobią?

Witam Panią,

Opisane przez Panią objawy; lęk przed ciążą, kobietami w ciąży i wszystkim,

co się z tym wiąże wskazują na tokofobię.

Jest to fobia o podłożu nerwicowym.

Intensywne poczucie niepokoju, mimo że Pani nie jest w ciąży, jest irracjonalne,

a jednak Pani ciągle go doświadcza.

Kobiety dotknięte tokofobią często unikają różnych miejsc i sytuacji,

które w jakikolwiek sposób mogą wywołać skojarzenie z ciążą i stale doświadczają

obezwładniającego lęku przed ciążą a nawet przed wszystkim co jest z tym związane.

Zdarza się, że nawet sama myśl czy wyobrażenie sobie jakiejś sytuacji spotkania

kobiety ciężarnej, czy nawet skorzystanie z przedmiotu, który ona dotykała

napełnia ogromnym lękiem, a nawet obrzydzeniem.

Prawdopodobnie silny stres lub przykre doświadczenia z przeszłości wywołały

u Pani bezpodstawny, a jednak dla Pani przeraźliwy lęk.

Fobia ta negatywnie wpływa również na pani zachowanie oraz na podejmowane

przez Panią decyzje.

Dobre rady na portalu nie wystarczą.

Żeby Pani pomóc, należy dotrzeć do źródeł Pani lęków, obrzydzenia,

natrętnych myśli a także zachowań i na tej podstawie opracować właściwą

metodę terapii.

Dlatego zachęcam Panią do podjęcia odpowiedniej psychoterapii.

Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami

tokofobii oraz jej uciążliwymi konsekwencjami, dzięki czemu odzyska Pani spokój,

równowagę wewnętrzną i radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/