Jak radzić sobie z uzależnieniem od drugiej osoby?

Jestem 21 letnim mężczyzna. Zmagam się z problemem uzależnienia emocjonalnego od drugiej osoby. Związek trwa 2 lata Dziewczyna: 3 lata młodsza, w ciągu ostatniego roku doświadczyła problemu rozwodu rodziców, wielokrotnego zmieniania miejsca zamieszkania, pogorszenia statusu majątkowego i samotności spowodowanej moim wyjazdem na studia. Od pewnego czasu dziewczyna ma stany dużej zmienności emocjonalnej. W ciągu jednego dnia, spędzamy czas jak najlepsza para i przyjaciele, po czym pod wpływem bodźca zewnetrznego (np. złej, stresującej informacji niezwiązanej ze mną) nagle zaczyna wyrzucać mnie z domu, krzyczeć, stawać się agresywna. Regularnie słyszę, ze ona chce być sama. Jednakże po takich sytuacjach i po moich rozmowach ona zmienia zdanie i spędza ze mną bardzo miły czas. Sytuacja ostatnio nabrała na sile. Po całym dniu rozmów i snucia przyszłości, nagle rozłączyła połączenie i usłyszałem ze mam się nie odzywać i nie kontaktować. Mój organizm od razu reaguje bardzo emocjonalnie. Miewam stany lękowe, myśli autodestrukcyjne. Uważam, ze uzależniłem się emocjonalnie od drugiej osoby. Dodatkowe problemy: rozłąka z powodu życia w innych miastach od roku, zauważalna różnica w statusie materialnym moim i mojej dziewczyny przez co czuje się skrępowana, moja miękkość i skłonność do „rozklejania się” przy regularnych rozmowach, ze nie chce być ze mną, ale zarazem mnie kocha i jestem dla niej najważniejszy. Co powinienem zrobić, aby pomoc sobie i jej ale nie stracić tego związku?

To brzmi jak dość złożony problem i widać, że jest Panu niezwykle trudno w tej sytuacji. Myślę, że na tak postawione pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Gdybym była Pana terapeutą pewnie prowadziłabym pracę w kierunku sprawdzenia "zysków i strat" z tego jak jest teraz w związku i ewentualnego zerwania. Trzebaby przeprowadzić dokładny wywiad, by sprawdzić jak to się stało, że teraz Pana życie wygląda w taki, a nie inny sposób. Pewnie dobrze byłoby też poznać co dla Pana jako człowieka jest ważne i jak zadbać o to pomimo bycia w takim związku, a może też zmierzyć się z wiadomością, że w takim związku to będzie jednak na ten moment niemożliwe. Można poszukać jakiegoś psychoterapeuty w Pana okolicy i udać się razem z partnerką na terapię par, lub gdyby ona nie wykazywała takiej chęci na terapię indywidualną. Dobry terapeuta powinien Panu pomóc postawić pytania potrzebne do odpowiedzenia na to, które stawia Pan w tej wiadomości. Można tez spróbowac podręczników do terapii własnej np. "pułapki przeszłości w związkach" (taka różowa z kluczem)