Jak radzić sobie z zaburzeniami nastroju w młodym wieku?

Witam, mam 18 lat i nie radzę sobie z emocjami. Jednego dnia budzę się i jestem bardzo smutna bez żadnego konkretnego powodu, a kiedy indziej budzę się w świetnym humorze i moi znajomi widząc to jak jestem pobudzona często myślą że zażywałam jakichś środków pobudzających, czego oczywiście nie robiłam. Ostatnio przez tydzień kiedy miałam więcej nauki kładłam się spać po 2 w nocy i wstawałam o 6 do szkoły i byłam bardziej wyspana, niż kiedy śpię normalnie po 8/10 godzin. Nie umiem okazywać zbyt dobrze swoich uczuć ani rozmawiać o nich z innymi, więc często wolę przemilczeć jak mam jakiś probelm. Ale tym razem naprawdę widzę, że mam bardzo dużo wahania nastrojów i kiedyś tak tego nie zauważałam, ale ostatnio wpadam ze skrajności w skrajność. Podam może przykład konkretny. Jakoś dwa tygodnie temu rozmawiałam z moją przyjaciółką przez telefon i nagle zmieniłam temat i poprowadziłam rozmowę w taki sposób, że doprowadziłam ją do łez, zaczęłam na nią krzyczeć i obrażać ją zupełnie moja agresja nie była niczym spowodowana i przyszła bardzo nagle, bo pamiętam, że przedtem miałam taki zwykły nastrój ani dobry ani zły. Po całej tej rozmowie zadzwoniłam do niej drugi raz i zaczęłam sama płakać i przepraszać ją za to co mówiłam, bo nigdy nikogo tak nie potraktowałam dotychczas. Przeraziło mnie to jakie silne emocje i agresja we mnie powstała. Przytłaczają mnie te wszystkie emocje i zmiany stanów z wesołej dziewczyny w depresantkę. Proszę o pomoc albo jakąś radę jak mogę sobie radzić z tym. Czy to może jest jakaś poważniejsza choroba ? Myślałam żeby udać się do psychologa, ale szczerze mówiąc obawiam się, że stwierdzi, iż naprawdę jestem chora psychicznie. Nie wiem co mam robić....

Dzień dobry,
Doradzałabym wizytę konsultacyjną u psychiatry celem wykluczenia początków zaburzenia afektywnego dwubiegunowego. W zaburzeniu tym mają miejsce naprzemienne epizody depresji i manii/hipomanii (przeciwieństwo depresji) przedzielone okresami remisji. Dla osób cierpiących na CHAD specyficzne są także duże wahania nastroju w ciągu dnia i szybkie przechodzenie ze skrajności w skrajność pod tym względem. Osoby te często podczas wzmożonego nastroju śpią mało lub wcale, podejmują kilka aktywności na raz których zwykle nie kończą, są pobudzone i zdarza im się łatwo irytować lub wpadać w gniew itp. W hipomanii rzeczywiście nastrój potrafi być tak nieadekwatnie podwyższony, że osoba zachowuje się jak po środkach psychoaktywnych. Oczywiście to nie jest diagnoza i najlepiej skontrolować swój stan u psychiatry. Lekarz jeśli uzna, że jest taka potrzeba przepisze leki stabilizujące nastrój i doradzi metody leczenia. Dobrym pomysłem byłaby również wizyta u psychologa psychoterapeuty, który mógłby pracować z Panią nad wyrażaniem emocji i przyjrzeć się bliżej problemowi. Oczywiście istnieje również taka możliwość, że Pani wahania nastroju mieszczą się w normie lub związane są z jakimś czynnikiem psychologicznym oddziałującym na Panią obecnie np. stres, zmiana życiowa itp. Na ten moment warto zachować spokój, gdyż Pani objawy nie świadczą o początkach choroby psychicznej a co najwyżej zaburzenia psychicznego lub mają charakter przejściowy. Mam nadzieję, że wszystko wkrótce się wyjaśni.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/

Dzień dobry.Proszę nie bać się psychologa, to terapeuta duszy.Pani potrzebuje pomocy.Jest Pani w okresie stawania się osobą dorosłą i to jest Pani poważna decyzja dotycząca zadbania o samą siebie.Proszę, niech się Pani odważy i umówi się Pani na konsultacje psychologiczne, czy psychoterapeutyczne.Terapeuta pokieruje Panią, czy potrzebuje Pani terapii.Powodzenia.