Jak rozmawiać z bratem, który jest uzależniony od amfetaminy?

Jak porozmawiać z bratem, uzależnionym od amfetaminy, żeby go przekonać, że czas z tym skończyć? Bierze od 3 lat. Ja niestety dowiedziałam się dopiero teraz i to nie od niego. Zmiana otoczenia wystarczy + długie rozmowy? Czy powinnam się obawiać, że mi coś zrobi po dłuższym okresie nie brania?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jeżeli Brat jest mocno uzależniony sama rozmowa i zmiana towarzystwa może nie pomóc. W takiej sytuacji jest potrzbena terapia odwykowa. Warto jednak zacząć interwencję od szczerej rozmowy.

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo złożona. Nie wiadomo na jakim etapie jest jego uzależnienie. Proponuję aby poprzez rozmowy spróbować przekonać brata aby udał się do odpowiedniego ośrodka diagnozującego uzależnienia od narkotyków. Można również samemu udać się do takiej poradni na konsultację celem uzyskania wskazówek jak postępować z bratem i jakie formy rozmowy będą najskuteczniejsze. Warto również poznać motywy brania. Najczęściej spotykane to na początku ciekawość, zabawa, zaimponowanie kolegom, ale też samotność, lęk przed nowym i nieznanym. Brat może być pobudzony wówczas gdy jest na tzw "głodzie" i wówczas jego zachowanie może być nacechowane agresją. Na pewno nie obejdzie się bez profesjonalnej pomocy.
psycholog Wioletta Żmiejko
Ośrodek Interwencji Kryzysowej
Doradztwa Psychologicznego
i Psychoterapii