Jak rozmawiać z nastolatką o seksie?

dzień dobry moja córka w tym roku pójdzie do 3 klasy gimnazjum, w związku z dojrzewaniem zaczyna interesować się sprawami swojej seksualności, kilka tygodni temu poznała chłopaka, nie współżyją jeszcze ale boję się że wkrótce to może ulec zmianie. Proszę o rade jak z nią rozmawiać na te tematy, wiem ze się masturbuje, sama powiedziałem jej ze z seksem może poczekać a zaspokajać swoje potrzeby może w ten własnie sposób, co jeszcze mogę zrobić? Danuta

Dzień dobry,

dobrze, że ma Pani do tego takie podejście, niestety, to na to kiedy rozpocznie współżycie ma Pani niewielki wpływ. Należy oczywiście podkreślać, że jest jeszcze czas i może z tym poczekać, aż będzie na 100% pewna, natomiast z drugiej strony warto by porozmawiać z nią o metodach antykoncepcji. Być może też warto razem wybrać prezerwatywy jakiejś dobrej firmy - lepsze to, niż miałaby kupić jakieś w kiosku słabej jakości w kiosku za 3 zł.

Pozdrawiam.
Adam Zajączkowski
www.zajaczkowski-psychoterapia.pl

Przede wszystkim proszę się nie denerwować i nie bać - rozwój seksualny u każdego człowieka idzie swoim torem i nie można tego zastopować. Na pewno nie może Pani w takiej rozmowie przyjmować tonu perorowania i pouczania, bo wtedy rozmowa przyniesie w ogóle odwrotne do zamierzonych skutki. Proszę się przygotować na pytania i nie czuć skrępowania, gdy już one się pojawią. I zacząć rozmowę raczej od otwartego pytania czy córka w ogóle chce z Panią rozmawiać o tych sprawach, zamiast narzucić temat w sposób "chodź córko, będziemy rozmawiać i już!". Pozdrawiam.