Jak rozmawiać z osobą chorą na depresję?

Mój chłopak ma depresję. Przyjmuje leki ale jak dotąd nie widać efektów. Ciągle twierdzi że niczego nie potrafi, że wszystko zapomina, że nie umie się wysłowić, że się cofa do poziomu małego dziecka. Chciałabym wiedzieć jak mogę mu pomóc, jak z nim rozmawiać i jak długo może potrwać wyjście z choroby. Staram się jak mogę dodawać mu otuchy i przekonywać go że tak na prawdę wiele może i potrafi ale jest tak jakby w ogóle to do niego nie docierało. Proszę o pomoc.

Należy być obok i wspierać (co nie oznacza udzielania dobrych rad, mówienia, że będzie dobrze).
Warto przypomnieć sobie co choremu sprawiało przyjemność w zdrowiu. Ale muszą to być drobne rzeczy, nie podróże czy imprezy. To byłoby ponad siły. Starać się stwarzać sytuacje, które mają szansę wywołać uczucie zadowolenia, nawet chwilowego.

Dzień dobry, chłopak tak się właśnie czuje, jak pani mówi. Przekonywanie go, że jest inaczej tylko pogłębia jego poczucie niezrozumienia przez otoczenie. Zawsze warto być obok i słuchać. Nie zaprzeczać, nie pocieszać na siłę "jakoś to będzie" itp. Dobrze działa aktywność fizyczna. To może być spacer, coś co chłopak lubi robić. Warto go do tego zachęcać i towarzyszyć mu w tym. Czasem trzeba więcej czasu, aby leki zaczęły działać. Dobrze jest też łączyć farmakoterapię z psychoterapią. Pozdrawiam