Jak rozmawiać z partnerem o problemach z erekcją?

Witam serdecznie, mój partner (39 lat) od miesiąca ma problemy ze wzwodem. Praktycznie nie jest możliwa penetracja z powodu niedostatecznej "twardości" penisa (proszę wybaczyć mało fachową terminologię, słabo się na tym znam). Mój partner zdaje się mieć ochotę na współżycie i bywa bardzo zawiedziony, kiedy ciało odmawia mu posłuszeństwa. Może być to spowodowane stresem związanym z kryzysową sytuacją w pracy czy też jakimiś dolegliwościami prostaty - wydaje mi się, że ma też jakiś problem z oddawaniem moczu (przerywany strumień, częste bieganie do łazienki). Tak, czy inaczej, musi on odwiedzić lekarza, co do tego nie mam wątpliwości. Problem, z którym się do Państwa zwracam jest nieco innej natury - nie bardzo wiem, w jaki sposób z nim o tym porozmawiać. Kłopoty z erekcją muszą być dla każdego mężczyzny bardzo wstydliwą sprawą, a mój partner jest człowiekiem dość wrażliwym (w przeciwieństwie, niestety, do mnie). Nie należymy do związków z długim stażem, znamy się około roku, żaden z moich poprzednich partnerów nie miał takiego kłopotu. Domyślam się, że usłyszenie od młodszej kobiety, że "jest problem z seksem" może wywołać negatywne reakcje nie związane z clue sprawy, czyli po prostu pójściem do lekarza. Martwię się o niego i chciałabym w trudnej kwestii zachować się we właściwy sposób. Pozdrawiam Państwa serdecznie

ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Uważam, że partner jak najbardziej powinien udać się do lekarza. Opisane objawy, szczególnie przy oddawaniu moczu, mogą sugerować infekcję dróg moczowych lub problemy z prostatą. Myślę, że wizyta u urologa byłaby wskazana i dobrze gdyby przed wizytą zrobić badanie ogólne moczu, jak i oznaczyć poziom PSA. Wtedy lekarz będzie miał całkowity obraz sytuacji.

Przyczyną kłopotów z erekcją może być wspomniany stres, przemęczenie, infekcje jak i zaburzenia neurologiczne. Myślę, że aby namówić partnera na wizytę u lekarza, warto skoncentrować się na problemach przy oddawaniu moczu. Lekarz na pewno zbierze dokładny wywiad od partnera w którym prawdopodobnie będzie zawarte pytanie o erekcję.

Warto uświadomić partnera, iż tak jak kobiety badają się regularnie u ginekologa, tak i mężczyźni powinni kontrolować swoje narządy płciowe.

Jeżeli jednak po wizycie u lekarza i wyleczeniu ewentualnej dolegliwości sytuacja dotycząca problemów z erekcją się nie zmieni, warto zdobyć się na szczerą rozmowę z partnerem, gdyż może problem jest natury psychogennej.

Pozdrawiam!