Jak rozpoznać czy antydepresant działa?

Jak rozpoznać, czy antydepresant działa? Zażywam go od pięciu tygodni i od kilku dni czuję się lepiej, jednak podobne poprawy nastroju zdarzały się już wcześniej, przed zażywaniem leku. Jest jakiś sposób na ustalenie, czy lek działa, czy to zwykła poprawa humoru? Jeśli humor się pogorszy mimo dalszego zażywania - jest to dostateczny dowód, że tabletki jednak nie działają?

Bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie nie mając możliwości uzupełnienia wywiadu. W przebiegu zdrowienia mogą pojawiać się okresy gorszego samopoczucia, co nie jest tożsame z brakiem działania leku. Trzeba bardzo uważnie obserwować dynamikę zmian nastroju, odnosić te obserwacje do okresu przed leczeniem. Czasami konieczne jest zwiększenie dawki leku.