Jak rozpoznać, że jest puste jajo płodowe

Witam.
Mam 31 lat, ostatnią miesiączkę miałam 15.04.br i jestem w ciąży :)), chciałam się dowiedzieć jak można wykluczyć, że jajo płodowe jest puste, (oprócz USG, bo mam dopiero za dwa tygodnie) Jeżeli przyrost bety jest prawidłowy, to mogę być pewna, że w jaju jest zarodek?

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!
Przyrost beta-HCG świadczy o tym, że w organizmie kobiety istnieje tkanka wydzielająca ten hormon - w przypadku wczesnej ciąży są to komórki syncytiotrofoblastu. Są to komórki wchodzące w skład jaja płodowego, a nie zarodka. W związku z tym badanie to nie pozwala określić w żaden sposób czy nie jest to ciąża pusta. Jedynym sposobem rozpoznania pustego jaja płodowego jest badanie usg. Wbrew pozorom nie jest to bardzo częsta przypadłość, dlatego nie należy go zakładać przed samym badaniem. Echo zarodka powinno być widoczne już przy skończonym 5-tym tygodniu ciąży liczonym od pierwszego dnia ostatniej miesiączki (korygowanym wielkością pęcherzyka) - badanie można by wykonać więc już w przyszłym tygodniu. Proponuję uzbroić się w cierpliwość. Zapewne wszystko jest w porządku i za niecałe 9 miesięcy będzie się Pani cieszyć z potomka.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.