Jak rozróżnić depresję od chandry?

Witam. Od tygodnia nie mogę w ogóle spać, do szkoły nie chce mi się chodzić, ogólnie wychodzić z domu, w ogóle nic, ostatnio jem bardzo dużo, wszystkim się strasznie przejmuję, nawet drobnymi sprawami, a czasami nawet bez powodu płaczę, np. dzisiaj odkąd przyszłam ze szkoły, płaczę prawie cały czas, chociaż nie mam powodu, jestem rozdrażniona i nic mnie nie cieszy:( nie wiem, co mi jest. Czy to depresja? Czy może zwykła chandra? Mam już dość, bo to trwa za długo. Przez to, że nie mogę spać, nie mogę się skoncentrować w szkole i czuję się osłabiona. Nie mogę już tak dłużej. Co mam zrobić? Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witaj!

Nie jest możliwe postawienie diagnozy na odległość, ale opisane przez Ciebie dolegliwości rzeczywiście są charakterystyczne dla spektrum objawów depresyjnych. Dlatego namawiałabym Ciebie, abyś umówiła się na wizytę u psychiatry, np. w poradni zdrowia psychicznego. Depresja jest obecnie najczęstszą przyczyną zgłaszania się do gabinetów psychoterapeutów i psychiatrów, dotyka ona ludzi w każdym wieku. Dlatego nie powinnaś zupełnie obawiać się takiej wizyty.

Jeśli psychiatra zdiagnozuje u Ciebie depresję, prawdopodobnie przepisze Ci leki antydepresyjne, które po 2-3 tygodniach stosowania powinny poprawić Twoje samopoczucie. Namawiałabym Ciebie także, abyś umówiła się na wizytę z psychoterapeutą, który pomoże znaleźć czynniki wywołujące u Ciebie spadek samopoczucia i nauczy metod lepszego radzenia sobie z nimi, aby  uniknąć podobnego problemu w przyszłości.

Pozdrawiam Cię ciepło!

PS Nie napisałaś, w jakim jesteś wieku. Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią, prawdopodobnie na pierwszą wizytę w poradni będziesz musiała udać się z opiekunem. Dlatego w pierwszej kolejności sugerowałabym, abyś porozmawiała o swoim problemie z rodzicami.