Jak rozumieć ten opis MR kręgosłupa u 37-latki?

Po wykonaniu rezonansu dostalam taki wynik .Mam 36 lat Stożek końcowy rdzenia na poziomie krążka L1-L2, bez patologicznych sygnałów. Wymiar strzałkowy kostny kanału kręgowego w odcinku L-S w normie. Drobne, przednio-boczne osteofity blaszek granicznych trzonów kręgów L. Niewielki, wielopoziomowy bulging krążków, zwłaszcza krążka L3-L4 i L4-L5. Na poziomie L2-L3 worek oponowy i otwory międzykręgowe w normie. Na poziomie L3-L4 minimalne spłycenie przedniej części zachyłków bocznych, bez ucisku korzeni, otwory międzykręgowe zachowane. Na poziomie L4-L5 pogrubienie więzadeł żółtych oraz bulging krążka spłycają minimalnie zachyłki boczne, dolną część otworów międzykręgowych, nieznacznie ograniczają rezerwę struktur nerwowych. Na poziomie L5-S1 cech dyskopatii nie uwidoczniono, worek oponowy i otwory międzykręgowe w granicach normy. Brak cech ucisku struktur nerwowych. Wnioski: Niewielki, wielopoziomowy bulging krążków,

Każde badanie MR należy skonfrontować z wywiadem i badaniem fizykalnym przeprowadzonym przez lekarza.Ale domyślam się że powodem wykonania tego badania są dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Wykonane u Pani badanie MR nie wykazało większych zmian dlatego podstawą leczenia musi być kinezyterapia mająca na celu wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opis badania nie wskazuje na żadne duże zmiany, patologie czy przepukliny mogące dawać nasilone dolegliwości bólowe. W odcinku lędźwiowym (na poziomach L2-L4) wykryto jednak wypuklinę, czyli tzw. bulging.

Dla „bulge” charakterystyczne jest wysunięcie krążka w połowie lub minimum w ¼ spomiędzy przestrzeni międzykręgowych. Taki rodzaj uwypuklenia, choć bywa klasyfikowany jako dyskopatia (to jest zwyrodnienie dysku) zazwyczaj nie jest groźny i nie daje objawów neurologicznych.

Oczywiście bywa, że bulging disc drażni korzenie nerwowe, powodując np. rwę udową, kulszową czy barkową, jednak nie jest to częste zjawisko.

Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/bulging-krazka-miedzykregowego.

Jeżeli rezonans został wykonany z powodu dolegliwości bólowych, to proszę pamiętać, że konieczne jest leczenie – decyduje o nim specjalista (ortopeda, neurolog). Zazwyczaj jest to farmakoterapia oraz odpowiednio dobrana fizjoterapia.

Zachęcam do zapoznania się także z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/bole-kregoslupa-w-odcinku-ledzwiowym.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.