Jak rozumieć ten wynik badań u mojej mamy?

witam , u mojej mamy stwierdzono anemie z niedoboru witaminy b12 i kwasu foliowego . Miała także robioną trepanobiosje . Prosze o interpretacje wyników : Komórkowość szpiku 100% . Topografia głowych linii hemopoezy rozchwiana M;E 3:1 . Linia mieloidalna z zachowanym dojrzewaniem do segmentów , bez istotnego "przesunięcia" szeregu granulcyta , z minimalnie zwiększonym odsetkiem form kwasochłonnych .Promielocytarna strefa przybeleczkowa punktowo tylko niekompletna . Nie stwierdza podwyższonego odsetka blastów CD117 ani nadmiaru patologicznych skupień mastocytów CD117 . Wysypy erytroidalne duże ,nieregularne , o zróżnicowanym składzie komórkowym , z silnym odmłodzeniem linii , z niewielką odnową megaloidalną , z minimalną dyserytropoezą dostrzegalną w biopsji. Megakariocyty CD61 proporcjonalnie do komórkowości szpiku ,z niewielką nieregularnością rozmieszczenia , o morfologii w granicach normy .Nieliczne odczynowe plazmocyty CD138 oraz małe limfocyty T CD3 i B CD20 ,rozproszone i tworzące dwie nie przybeleczkowe grudki . Zrąb przekrwiony , nie włóknieje (0) . Beleczki kostne bez istotnych zmian patologicznych . W biopsji - nie stwierdza sie histopatologicznych cech znaczącej patologii szpiku, mogącej stanowić podłoże zaburzeń : cechy pobudzenia hemopoezy, głownie linii erytroidalnej (zaskakujący i niejasny brak brak korelacji między znaczną hiperezynofilią obwodową i - tylko minimalną w trepanobioptacie) .

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Ten wynik należy interpretować w połączeniu z innymi badaniami. Na pewno w pobranym preparacie szpiku nie ma cech nowotworzenia. Biopsja ta nie wyjaśnia skąd we krwi obwodowej u pacjentki występuje wzrost eozynofili. Należy wynik skonsultować z hematologiem. Pozdrawiam.