Jak rozumieć ten wynik kolonoskopii?

Mam taki opis po kolonoskopi ale nic mi nie powiedziano.Per rectum:żylaki odbytu.Instrument wprowadzono do kątnicy uwidaczniając typowy układ fałdów,ujście wyrostka robaczkowego i zastawkę Bauhina, a następnie do niezmienionego ileum terminale.Przygotowanie średnie miejscami zalega półpłynny stolec.Błona śluzowa jelita grubego lśniąca,z widocznym rysunkiem naczyniowym.Jak mam to rozumieć? Mam iść do specjalisty

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie wspomniał Pan, z jakiego powodu było wykonywane badanie endoskopowe jelita grubego. Czy występują jakieś konkretne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a także pewne choroby przewlekłe, wymagające stałego leczenia. To istotne informacje, gdyż wiele leków może wpływać na stan funkcjonowania jelit.

Na podstawie danego wyniku badania kolonoskopii, można by stwierdzić, że prawdopodobnie nie uchwycono ognisk zapalnych, jak i niepokojących zmian w obrębie jelita grubego. Wyodrębniono natomiast żylaki odbytu, czyli hemoroidy. Aby ocenić ich stan należałoby rozszerzyć diagnostykę, a także skonsultować się z lekarzem chirurgiem – proktologiem.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy również wizytę u lekarza gastrologa, który będzie mógł dokładniej wyjaśnić wynik badania.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy

https://portal.abczdrowie.pl/kolonoskopia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.