Jak rozwiązać te problemy emocjonalne?

Od 12 roku życia zmagam się z problemami interpersonalnymi. Dzisiaj jestem już dorosłą kobietą i wciąż się to za mną ciągnie. Nie potrafię otworzyć na ludzi, najczęściej odrzucam ich od siebie, ignoruję, sprawiam żeby dali mi spokój. Ale są też tacy z którymi świetnie się dogaduję, potrafię żartować, otworzyć się. Z reguły nie spędzało mi to snu z powiek, ale gdy przez to straciłam partnera zaczęłam zastanawiać się nad sobą i swoim postępowaniem. Odpychałam od siebie najważniejsze kobiety mojego chłopaka, nie wychodziłam z inicjatywą, jedynie zapytana odpowiadałam. Od czego powinnam zacząć by to naprawić? Jak sprawić by znowu chciały spędzać ze mną czas i przestały mnie ignorować?

Zadaje Pani pytanie - od czego zacząć. Zaczęłabym od przyjrzenia się tej magicznej dacie, 12 lat, w którym to czasie stała się Pani posiadaczką tego problemy? Czemu akurat wtedy? Jak było wcześniej? Przed czym taka strategia regulowania relacji Panią chroniła? Posługuje się Pani jakimś wzorcem, który teraz już wydaje się nieużyteczny dla Pani. Od tego bym zaczęła zmiany, od przyjrzenia się całości. Pozdrawiam. Joanna Marciniak