Jak schudnąć 25 kg w ok. 4 miesiące?

Mam 12 lat w tym roku 13, 155 cm wzrostu i ważę 62 kg. Nie mogę uprawiać za bardzo wysiłkowych sportów iż mam skrzywioną przegrodę nosową i np. przy bieganiu nie mogę złapać oddechu i się szybko męczę. Chciałabym stosować jakąś niskokaloryczną dietę sięgającą najwyżej do 1000 kcal i zestaw ćwiczeń.

Witaj,
Twoje aktualne BMI na siatkach centylowych znajduje się powyżej 97 centyla, co oznacza, ze występuje u Ciebie otyłość. Jednak schudnięcie 25 kg (tak jak planujesz) to absolutnie za dużo! Gdybyś schudła aż tyle występowałby u Ciebie niedobór masy ciała, co jest równie groźne jak jego nadmiar. Wystarczy, żebyś schudła ok. 12 kg.

Przy takiej ilości zbędnych kg powinnaś udać się do specjalisty. Najpierw do lekarza pediatry, aby wykluczyć chorobowe przyczyny otyłości. Następnie do dietetyka, aby ułożył dla Ciebie plan żywieniowy i uczył Cię zdrowych nawyków żywieniowych.

W Twoim wieku przeciwwskazane są tak drastycznie diety jak 1000 kcal. Twój organizm jest w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju i takie ograniczenie kalorii może spowodować wiele zaburzeń.

Dietetyk zaplanuje dla Ciebie odpowiednią ilość kalorii na dzień, wskaże Ci też, jakie produkty powinnaś jeść, a jakich unikać i jak sobie radzić z różnymi pokusami.

Oczywiście sama dieta nie wystarczy. Koniecznie też musisz zwiększyć aktywność fizyczną. Wybierz ruch, który lubisz, bo bardzo ważne, żeby robić to systematycznie. Nie musi to być bieganie, wystarczy, że codziennie będziesz szybko maszerować (z kijkami lub bez) przez minimum pół godziny. To daje bardzo dobre efekty. Wiele wskazówek dot. ćwiczeń znajdziesz na: www.abccwiczenia.pl

Pamiętaj, ze najkorzystniejsze dla zdrowia, a przy tym najskuteczniejsze, bo zapobiegające efektowi jojo, jest powolne pozbywanie się zbędnych kg - od pół do maksymalnie 1 kg tygodniowo.

Koniecznie o wszystkim porozmawiaj z rodzicami i poproś o wsparcie.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska