Zapytaj lekarza

7 3 6 , 1 1 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak schudnąć 30 kg?

Mam 13 lat, mam 175 wzrostu i ważę 98 kg. Nie mogę uprawiać sportów typu bieganie, mam źle zbudowaną przegrodę nosową (za wolno oddycham) i po przebiegnięciu ok. 400 m zdarza mi się omdleć:( Jem bardzo nieregularnie, rano nie zawsze mam czas zjeść śniadanie, w szkole ok.10:30 jem obiad, a potem ok.21 smażoną kaloryczną kolację (mama jest kucharką i wraca późno z pracy). Próbowałam się odchudzać, ale nie stać mnie na zdrową żywność (gotować dla jednej osoby bardzo drogo wychodzi). W mojej rodzinie wszyscy z wyjątkiem dziadka są otyli. Nie byłam u lekarza w związku z tymi nadprogramowymi kilogramami, nie choruję na choroby przewlekłe, może z wyjątkiem alergii;) W weekendy jem podobnie jak w dni powszednie.
KOBIETA, 13 LAT ponad rok temu

Dieta 1000 kalorii

Witam!

W Twoim przypadku rozpoczęcie odchudzania musi być koniecznie poprzedzone konsultacją lekarską. Twoja masa ciała jest zdecydowanie zbyt duża w stosunku do wieku. Twoja dieta powinna być prowadzona przez dietetyka pediatrycznego. Myślę, że dobrze, gdybyś poprosiła lekarza o skierowanie do sanatorium. Taki pobyt pomoże Ci zredukować masę ciała. Jest także refundowany przez NFZ (przynajmniej częściowo), stąd nie musisz się martwić o fundusze.

Piramidę Zdrowego Żywienia dla dzieci i młodzieży znajdziesz pod adresem:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci
 
Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Rozumiem, iż wada przegrody nosowej powoduje, iż część ćwiczeń jest niemożliwa do wykonania. Postaraj się więc wybierać te, które nie wywołują żadnych negatywnych efektów. Spróbuj np. spacerować, jeździć na rowerze (z niewielką intensywnością).

Pozdrawiam ciepło

Dietetyk, autorka wielu tekstów dotyczących problematyki odchudzania i zdrowego żywienia.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy