Jak schudnąć bez głodzenia się i efektu jojo?

Mam 15 lat i przy wzroście 175 cm ważę 76 kg. Ile mam nadwagi, czy to może już otyłość? Wiem, że nie wyglądam na moją wagę, ale mimo wszystko chcę się odchudzić raz na zawsze bez efektu jojo. Lubię jeść, tak jak wielu, ale jestem w stanie zrezygnować z przyjemności dla dobrej wagi i wyglądu. Ćwiczenia jakie wykonuję to te, które są w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczę 3 razy w tygodniu na hantlach, jeżdżę na rolkach kilka razy w tygodniu i zabieram się do skakania na skakance. Jakiś czas temu odchudzałam się, ale wyeliminowałam zbyt dużo potraw z mojego menu, teraz zaczynam je jeść i gwałtownie przybieram na wadze. Jak pozbyć się tłuszczu z brzucha, ud i pośladków? Jakie ćwiczenia wykonywać? Czy mogę jeść brązowy ryż, jogurty naturalne, otręby owsiane, Activie?

Witam,

Twoje BMI odniesione do siatki centylowej wskazuje na nadwagę. Niemniej, najlepiej jest dokonać oceny masy ciała u lekarza, który ma dostęp do dokumentacji określającej jak rozwijałaś się do tej pory. BMI to tylko wskaźnik, nie uwzględnia on wielu czynników, m.in. składu ciała (można ważyć więcej, a wcale nie mieć zwiększonych zasobów tkanki tłuszczowej, lecz np. mieć lepiej rozwiniętą tkankę mięśniową, lub charakteryzować się ciężkim kośćcem). Lekarz lub dietetyk mają w czasie wizyty również możliwość wizualnej oceny Twojej sylwetki.

Na pewno nie powinnaś odchudzać się na własną rękę. Jest szansa, że jeszcze urośniesz i zmieni się proporcja masy ciała do wzrostu. Najlepiej, jeśli zaopiekuje się Tobą dietetyk, oceni sposób żywienia i podpowie jakie zmiany powinnaś wprowadzić. Zajrzyj na: http://portal.abczdrowie.pl/piramida-zdrowego-zywienia Jadaj regularnie, co ok. 3 godz., łącznie 5 posiłków dziennie.

Codziennie znajdź także kilka minut na lekkie ćwiczenia: http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia oraz na co najmniej 30 minutowy spacer/jazdę na rowerze, tudzież inny rodzaj aktywności. Zamiast słodyczy jedz owoce i warzywa.

Pozdrawiam

PS Pamiętaj, aby wszystkie działania konsultować z rodzicami.