Jak schudnąć przy nieregularnych posiłkach?

Mam na imię Monika. Mam 15lat, ważę 66/70kg. Od jakiegoś czasu zauważyłam, że bardzo mi się przytyło. Chciałam schudnąć. Tylko problem tkwi w tym, że nie jem regularna. Jem dziennie 3 posiłki. Śniadanie przed szkołą koło godz 8, obiad po szkole koło godz 15 i kolacje koło godz 22. Między tymi posiłkami zawsze coś przekąszę. Bardzo lubię słodycze i mam z nimi problem. Bardzo mało ćwiczę. Nigdy wcześniej się nie odchudzałam. W mojej rodzinie nie występują osoby z otyłością i nadwagą. Nie choruje na choroby przewlekłe. Bardzo proszę o pomoc i o szybką odpowiedź. Z góry bardzo dziękuje.

Witam,

Nie podałaś wzrostu, więc nie wiem, czy rzeczywiście masz nadwagę.
Najlepiej sprawdzić to poprzez wizytę u lekarza, który ma dostęp do siatek centylowych i może sprawdzić jak rozwijałaś się do tej pory.
Proponowałabym Ci zapoznanie się z Piramidą Zdrowego Żywienia.
Jest ona dostępna pod adresem:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci

Warto abyś zastosowała się do poniższych wskazówek:
- unikaj kalorycznej żywności typu: słodycze, chipsy, paluszki i inne przekąski
- unikaj słodzonych napojów kolorowych oraz soków z "kartonów" (lepiej przygotować je samemu, wtedy mamy pewność, że nie zawierają dodatku cukru i są świeże)
- jeśli możesz powstrzymać się od słodzenia herbaty - zrób to
- zrezygnuj z tłustych dodatków:
- zapomnij o fast-foodach: pizzy (możesz od czasu do czasu pozwolić sobie na kawałek dietetycznej pizzy http://portal.abczdrowie.pl/dietetyczna-pizza), hot-dogach, czy hamburgerach (lepiej zjeść pogrzaną kanapkę pełną świeżych warzyw)
- naucz się pić niegazowaną wodę mineralną (pomoże pohamować uczucie głodu, możesz dodać do wody np. plasterek cytryny - będzie smaczniejsza)
- jako przekąskę chrup warzywa (rzadziej owoce, gdyż są stosunkowo kaloryczne, jeśli jednak "najdzie Cię" niepohamowana chęć na słodycze, lepiej wybrać porcję owoców)
- nie omijaj posiłków, optymalna ilość to 5 w ciągu dnia, spożywanych co ok. 3 godziny. Ostatni może być spożyty na ok. 2 godziny przed snem.)
- nie rezygnuj ze śniadań, zapewnią Ci energię na cały dzień
- poza zajęciami W-F, postaraj się jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu i poświęcać go na aktywność fizyczną. Jeśli masz taką możliwość, zapisz się na zajęcia ruchowe w szkole - typu SKS)
- w Twojej diecie codziennie powinno znaleźć się miejsce na: warzywa, owoce, produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste), chude mięso/jaja/nasiona roślin strączkowych (wymiennie), mleko i nabiał (mogą być odtłuszczone), tłuszcze (masło,margarynę, oleje roślinne).

W Twojej diecie codziennie powinno znaleźć się miejsce na:
- warzywa
- owoce
- produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste)
- chude mięso/jaja/nasiona roślin strączkowych (wymiennie)
- mleko i nabiał (mogą być odtłuszczone)
- tłuszcze (masło,margarynę, oleje roślinne).

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
-śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
-II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem.
Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły.
Nie można zapominać o śniadaniu.
Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli.
Należy dokładnie żuć każdy kęs.
Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Zadbaj o aktywność fizyczną.
Jako, że za oknami wiosna - spędzaj jak najwięcej czasy na dworzu.
Warto zapisać się na zajęcia typu SKS.

Pamiętaj, aby nie odchudzać się na własną rękę.

Pozdrawiam