Jak schudnąć w wieku 13 lat bez efektu jojo?

Jestem 13 letnią nastolatką, ważę 60 kilogramów przy wzroście 160 centymetrów. Sądzę, że jestem za gruba. Moją największą wadą są uda ... moim zdaniem są za duże. Chciałabym aby ktoś mi pomógł dobrać jakąś idealną dietę dla mnie, abym mogła zrzucić te zbędne kilogramy. Chcę ważyć minimum 5 kilo mniej , ponieważ wstydzę się rozebrać na basenie ... Proszę o pomoc.

Witaj,
Twoje aktualne BMI mieści się nieznacznie powyżej 90 centyla, co oznacza, że występuje u Ciebie nadwaga. Masz rację, że już pozbycie się 5 kg spowoduje, że Twoja waga będzie w granicach normy.
W Twoim wieku przeciwwskazane są tzw. diety odchudzające. Żeby pozbyć się zbędnych wystarczy, żebyś zmieniła swoje nawyki żywieniowe i zwiększyła aktywność fizyczną.

Poniżej znajdziesz wskazówki, jak zdrowo odżywiać się:

Jedz regularnie, 5 razy dziennie, najlepiej co 3 godziny, staraj się jeść codziennie o tej samej porze. Należy jeść często, ale w niewielkich ilościach. Zacznij od pożywnego śniadania (nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka), kolejne posiłki to II śniadania, obiad (najlepiej ciepły), podwieczorek i kolacja (lekka, najpóźniej 2 godziny przed snem)
Wybieraj produkty zgodnie z piramidą zdrowego żywienia. Szczegóły znajdziesz na:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...
Unikaj tego, co dostarcza jedynie tzw. pustych kalorii. Nie jedz: hamburgerów, pizzy, frytek, słodyczy, pieczywa drożdżowego (np. drożdżówek), słonych przekąsek (chipsów, paluszków, krakersów), słodkich napojów gazowanych. Ogranicz spożycie ziemniaków, białego pieczywa, naleśników, pierogów, białego makaronu, białego ryżu, słodzonych jogurtów.
Pij dużo wody, jeżeli pijesz herbatę/kawę to nie dodawaj cukru, nie pij słodzonych soków, które są kaloryczne

Jeżeli chodzi o aktywność fizyczną to zachęcam Cię, abyś szukała okazji do ruchu.  Bardzo korzystny jest np. szybki marsz, pływanie, taniec, ćwiczenia na siłowni / fitness. Wybierz aktywność, którą lubisz. Ćwiczenia na wyszczuplenie ud znajdziesz w załączonym artykule:
http://portal.abczdrowie.pl/sposob-na-szczuple-uda
Zaleca się, aby być w ruchu minimum pół godziny dziennie. Pamiętaj, że w aktywności bardzo ważna jest systematyczność.

Ważne też, abyś się wysypiała. Powinnaś spać minimum 8 godzin dziennie. Dzięki temu będziesz bardziej wypoczęta, będziesz miała więcej siły i motywacji, Twój nastrój będzie lepszy.

Pamiętaj, że najlepsze dla zdrowia i najbardziej skuteczne, bo zapobiegające efektowi jojo, jest powolne pozbywanie się zbędnych kilogramów - od pół do 1 kg tygodniowo.

Oczywiście o wszystkim porozmawiaj z rodzicami i poproś o wsparcie.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska