Jak schudnąć w wieku 19 lat?

Mam 19 lat i ważę 58 kg, mam 1,55 m wzrostu. Chciałabym jakąś dietę odpowiednią dla mnie... Z moją wagą czuję się bardzo źle! Aż płakać mi się chce. do tego mam szerokie ramiona i nie wiem co robic :( :(

Witam!

Pani BMI wynosi 24,1 co wskazuje że Pani masa ciała w stosunku do wzrostu mieści się w normie. Nie zalecałabym redukcji masy ciała większej niż 3-4 kg. Jeśli chodzi o wspomniane "szerokie ramiona", to mogą być one wynikiem typowej dla Pani budowy ciała. Jeśli chce Pani umięśnić i ujędrnić ciało, zachęcam do regularnych ćwiczeń fizycznych (pływanie, jazda rowerem, ćwiczenia gimnastyczne). W ten sposób zwiększy Pani również swoją kondycję i wytrzymałość. Dodatkowo warto zapoznać się z zasadami racjonalnego żywienia, aby świadomie wybierać zdrowe produkty. Przypomnę kilka z nich. Istotne są regularne posiłki, najlepiej 5-6 w ciągu dnia. Proszę pamiętać o porannym śniadaniu i kolacji nie później niż 2h przed snem. Warto zwiększyć spożycie warzyw i owoców, które są źródłem witamin oraz błonnika, który wpływa na uczucie sytości. Zamiana dań, które są mocno przetworzone (np. zupki instant, gotowe dnia, dania z puszek) na pełnowartościowe np. ciemne pieczywo, kasze, ryż brązowy. Dobrym źródłem białka w diecie będzie drób i chude wędliny oraz chudy nabiał np. jogurt naturalny, ser twarogowy serek wiejski. Jeśli chodzi o płyny, to zachęcam do spożywania ich w ilościach nie mniejszych niż 2l/ dzień. Najlepiej jeśli będą to: soki jednodniowe, wody mineralne, a nie napoje słodzone. Proszę ograniczyć słodkie i słone przekąski, ponieważ są wysokokaloryczne. Kolejnym istotnym zaleceniem jest sposób przygotowania potraw. Proponuje zastąpić smażenie i panierowanie np. gotowaniem, pieczeniem czy grillowaniem ( w ten sposób pozbędzie się Pani dodatkowych kalorii z tłuszczu na którym smażymy).
Pozdrawiam, Patrycja Sankowska

Dr Agata Cezari Dietetyk, Wrocław

Witam, rzeczywiście należna masa ciała dla Pani to 45 kg...Odpowiednią dietę mogę ustalić tylko na podstawie wyników Pani krwi, teraz nie wiedząc jaki jest stan Pani zdrowia nie jestem w stanie pomóc, jednak zachęcam do poważnego potraktowania tematu-jeśli teraz ma Pani zaburzenia metaboliczne aż strach pomyśleć co będzie za 10 lat... Przede wszystkim diagnostyka, potem z pełnym obrazem tego, co się dzieje można się brać do pracy. Proszę pamiętać, że diety monotematyczne zawsze są szkodliwe, każda przypadkowa ściągnięta z internetu może Panią skrzywdzić.
pozdrawiam i życzę ducha walki!