Jak się przełamać i schudnąć?

Witam. Jestem dziewczyną i mam 17 lat.   Obliczałam już swoje BMI i według niego jestem w normie, ale chciałabym schudnąć. Niestety prowadzę niezdrowy tryb życia. Codziennie jem kilkanaście batoników (jestem uzależniona od czekolady), nie uprawiam żadnych sportów (mam zwolnienie z wfu, bo po prostu nie chce mi się ćwiczyć). Boję się, że od nadmiaru cukru nabawię się cukrzycy. Zauważyłam, że przez ostatnie 2 lata bardzo przytyłam i jestem z tego powodu załamana. Nie potrafię się odchudzać, nie mam silnej woli. Mam problemy w szkole i dodatkowo z tego powodu się objadam, by zatopić swoje smutki. Chciałabym to zmienić, ale nie potrafię :(

Witam,

U osób mających problem z mobilizacją najważniejsze jest wsparcie osób postronnych. Radziłabym się udać do dietetyka, a jeśli z jakiś powodów jest to niemożliwe - poprosić o pomoc rodziców. Próby redukcji masy ciała na własną rękę w takich przypadkach, jak Twój najczęściej kończą się fiaskiem. Ktoś musi mobilizować i powtarzać, że warto. A przy Twoich nawykach żywieniowych na pewno warto.

Jedzenie dużych ilości słodyczy może się skończyć cukrzycą, ale nie tylko. Nawet jeśli teraz nie masz nadwagi to przy tym sposobie żywienia wkrótce będziesz ją mieć. Jeśli w ciągu ostatnich 2 lat przytyłaś to wyobraź sobie, co będzie za lat 10. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe zawsze się kończą problemami z nadwagą, nierzadko prowadzą do otyłości, a wtedy jest znacznie trudniej sobie z nimi poradzić.

Postaraj się jeść co 2-3 godziny, ale nie batony tylko trzy główne posiłki: śniadanie, obiad i kolację oraz 2-3 zdrowe przekąski między nimi, na przykład: sałatki, owoce, jagurty, twarożek, kefir, kanapki z ciemnym pieczywem. Regularne posiłki pomogą utrzymać stały poziom cukru we krwi, bo to jego spadki najczęściej prowadzą do ochoty na słodycze.

Nie zaszkodzi jeśli zrobisz badania krwi. Zawsze warto sprawdzić czy Twój poziom glukozy jest prawidłowy oraz czy nie cierpisz na niedobory, na przykład magnezu.