Jak się przełamać i zacząć nawiązywać kontakty z ludźmi?

Witam!Jestem niestety nieśmiałą osobą,mam kilka koleżanek oraz rodzinę przy których zachowuje się swobodnie.Jednak w grupie nie potrafię się odnaleźć jestem skrępowana i wcale się nie odzywam,nie umiem nawiązać kontaktu wzrokowego od razu uciekam wzrokiem,tak jak bym miała w sobie jakąś blokadę.Bardzo mi to przeszkadza przez to jestem nie lubiana w szerszym gronie.Zależy mi na tym aby to zmienić nie mieć oporów,zabierać głos i się tym nie przejmować...Czy można się jakoś przełamać i wyluzować?

Witam

Jak najbardziej - z takimi trudnościami można sobie poradzić. Zachęcam do kontaktu z psychologiem, który pomoże lepiej zrozumieć przyczynę takich zachowań i emocji oraz wskaże formy pracy - np. ćwiczenia, udział w warsztatach lub spotkaniach grupowych, lekturę książek. Proszę też spróbować przyjrzeć się sobie dokładniej - w jakich sytuacjach czuje się Pani swobodnie? A w jakich pojawiają się trudności? Czy przypomina Pani sobie taką sytuację, kiedy w większej grupie czuła się Pani "wyluzowana"? Co na to wpłynęło? Co innego mogłoby Pani pomóc? Proszę sobie wybrać kogoś, kto zachowuje się w sytuacjach społecznych, tak jakby Pani tego chciała - jeśli to możliwe proszę tę osobę obserwować, porozmawiać z nią, a następnie wyobrazić sobie, co mogłaby ona Pani poradzić, co może Pani z niej zaczerpnąć dla siebie?

Z pozdrowieniami
Katarzyna Binder