Jak się ustrzec przed zarażeniem toskoplazmozą?

Mieszkam w mieście gdzie dużo jest bezpańskich kotów. Posiadam psa, który ma styczność więc z ich odchodami. Jestem w 21 tygodniu ciąży i bardzo boję się zarażenia toksoplazmpza. W pierwszym trymestrze badania nie wykazały tej choroby u mnie. Jak się przed tym ustrzec nie rezygnując z psa ? Czy może częściej powinnam wykonywać badania na obecność wirusa?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Poprostu należy zachować należną higienę.

Wbrew pozorom nie można zarazić się bezpośrednio od kota nosiciela toxoplazmozy. Groźne są jego odchody przebywające jakiś czas w glebie. Czyli w ogródku (praca z ziemią) - w rękawiczka lateksowych. Nie jemy surowego mięsa (uwaga szynka parmeńska też jest surowa). Nie pijemy surowego mleka (prosto od krowy).
O psa się nie martw. Możesz głaskać koty - nie zaszkodzi Tobie a wprawi w dobre samopoczucie Ciebie i kota.
Pozdrawiam.