Jak skutecznie leczyć często pojawiające się afty?

Mam problem z aftami, bardzo często mi się robią. Jak jedna zniknie to po paru dniach pojawia się kolejna, jest to dosyć uciążliwe. Regularnie piję rumianek i płuczę jamę ustną naparem, okazjonalnie nawet wtedy, gdy "chwilowo" nie mam aft, biorę witaminę B (tak zaleciła mi lekarz), częstotliwość spadła ale nadal się pojawiają. Szczotkuję zęby codziennie, serio już nie wiem w jakim kierunku dalej szukać rozwiązania. Robiłem okazyjnie badanie krwi i prawdopodobnie mam delikatną nadczynność tarczycy, ale testy do poprawy.

Lek. Paweł Szadkowski

Jeśli aftom nie towarzyszą żadne inne objawy np. jelitowe, to należałoby w pierwszej kolejności wykonać morfologię krwi obwodowej z rozmazem ręcznym i analizować frakcję leukocytów (ewentualnie wykonać badanie całkowitego stężenia immunoglobulin w surowicy). Nawracające, trudno gojące się afty mogą wskazywać na niedobory odporności. Można również rozważyć wykonanie wymazu i badania mikrobiologicznego z nadżerki.