Jak skutecznie leczyć depresję?

Chodzi o bliską mi osobę (50 l.) 2 lata temu pojawiła się bezsenność.Lekarz zlecił Stilnox. Rok temu- myśli s- zlecono mitragen, z negatywnym skutkiem. Potem 8m-cy lerivon i leksapro, po 1tabl. na noc.W dzień pól tabl permazyny, na noc-1Stilnox. Reasumując zamiast wstępnie zażywanych 2 stilnox,obecnie jest ich 6 i do tego inne leki.Nadal jest depresja, a przy próbach odstawienia problem. Stąd pyt. czy to właściwy kierunek leczenia i czy można się leczyć ambulat.i zastosować jakiś inny lek?

Depresji nie da się wyleczyć wyłącznie lekami. Dodatkowo niezbędna jest psychoterapia, najlepiej u doświadczonego psychoterapeuty. 12-tygodniowe programy psychoterapeutyczne są oferowane w ramach NFZ. Potem niestety psychoterapia jest dostępna tylko prywatnie. Jest to kosztowne, ale leczenie psychoterapeutyczne jest tu koniecznością, tym bardziej jeżeli były mysli samobójcze.
Oczywiście pomoc psychologiczna dostępna jest w ramach funduszu w poradniach zdrowia psychicznego; nie jest to jednak to samo, co psychoterapia.

Dzień dobry,

Poza formą ambulatoryjną, może Pani również rozpatrzyć leczenie stacjonarne - na oddziałach specjalizujących się w leczeniu zaburzeń afektywnych.