Jak skutecznie leczyć żylne owrzodzenia podudzi?

Witam, moja mama od kilkunastu lat cierpi na żylne owrzodzenia podudzi. Szczególnie prawa noga wygląda okropnie. Jest sino czarna z licznymi ranami. Niestety żaden lekarz nie potrafił jej pomóc do tej pory. W ostatnim czasie stan nogi zaczął się pogarszać. Być może to przez te upały. Noga jest spuchnięta i strasznie boli. Kilka lat temu lekarz zalecił noszenie specjalistycznych pończoch. Niestety przez sączące się rany nie było to możliwe. Pończochy przyklejały się do nogi i dodatkowo podrażniały. Co mam robić? Do jakiego lekarza się udać i jakie badania należy wykonać?

Lek. Paweł Szadkowski

Pacjentka powinna zostać skonsultowana przez chirurga naczyniowego. Owrzodzenia żylne leczy się m.in. przez uniesienie kończyny w czasie siedzenia lub leżenia, czy specjalne leczenie uciskowe (kompresjoterapia wielowarstwowa za pomocą specjalnych bandaży lub gotowych warstwowych systemów kompresyjnych przeznaczonych do stosowania w przypadku owrzodzeń). Leczenie zaawansowanej niewydolności żylnej powinno być nadzorowane przez lekarza, a postępowanie dobrane do stanu klinicznego pacjentki i chorób towarzyszących.