Jak skutecznie radzić sobie s silnym stresem i jego objawami?

Witam. Za 4 do 10 dni mam spotkanie z osobą poznaną w internecie, z którą łączy mnie silna więź emocjonalna. Chcę wypaść jak najlepiej, ale bardzo się stresuję. Stres działa na mnie bardzo demotywująco - boli mnie brzuch, mam biegunki, nie umiem zebrać myśli (chaos w głowie). Jednym z najefektywniejszych sposobów na radzenie sobie ze stresem jest słuchanie muzyki, jednak przestaje to działać na chwilę przed sytuacją, która wywołuje u mnie ten cały stres.. Wtedy muzyka mnie dekoncentruje i jeszcze bardziej podsyca negatywne emocje. Chciałbym wiedzieć jak skutecznie radzić sobie z bardzo silnym stresem oraz jego objawami.

Warto przeanalizować, co w zaistniałej sytuacji doprowadza do rak silnych reakcji. Jakie myśli Panu towarzyszą, od jak dawna tak jest i czy bywało inaczej? Zachęcam do skorzystania z pomocy specjakisty psychoterapeuty, z którym rozłożycie ten problem na czynniki pierwsze i poszukacie rozwiązań. Pozdrawiam. Joanna Marciniak

Witam

Może potrzebuje Pan więcej wsparcia w "realu", więc przydają się przyjaciele. Dobrze robi :) spacer po parku, by się wyciszyć, zrelaksować. Może - też więcej ruchu na co dzień przyniesie Panu wymierne korzyści.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, Stres może towarzyszyć człowiekowi w różnych sytuacjach, jednak kiedy przybiera na sile i powoduje wiele nieprzyjemnych objawów, utrudniając codzienne funkcjonowanie warto porozmawiać o tym z psychologiem lub psychoterapeutą. Dzięki takim bezpośrednim konsultacjom będzie łatwiej określić, dlaczego w sytuacjach stresowych Pani organizm reaguje właśnie w taki sposób i dobrać najlepsze metody leczenia stresu. Z treści zadanego pytania wynika, że stres pojawił się w związku zaplanowanym spotkaniem z ważną dla Pani osobą i chęć zrobienia na niej jak najlepszego wrażenia powoduje wiele somatycznych objawów. Bardzo często mamy tendencję do tłumienia w sobie różnych emocji, dlatego otwarta rozmowa z bliską osobą o Pani odczuciach w związku ze zbliżającym się spotkaniem już sama w sobie może rozładować napięcie, a w konsekwencji sprawić, że będzie Pani łatwiej się z tym zmierzyć. Jest wiele technik skutecznego radzenia sobie ze stresem, jednak to, czy konkretna technika zadziała w przypadku danej osoby to sprawa indywidualna. Przed spotkaniem może Pani wypróbować relaksacyjną kąpiel, medytację lub krótki spacer w otoczeniu przyrody. Ważne jest również pozytywne myślenie. Więcej informacji o stresie i technikach radzenia sobie z nim znajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/stres-czym-jest-i-jak-sobie-z-nim-radzic. Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami naszych ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-radzic-sobie-z-silnym-stresem, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-sa-metody-radzenia-sobie-ze-stresem, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/sposoby-na-radzenie-sobie-ze-stresem, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-radzic-sobie-skutecznie-ze-stresem, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-radzic-sobie-w-sytuacjach-silnego-stresu. Przypominamy, że udzielane informacje mają jedynie charakter poglądowy. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.